Covid-19: 808 qytetarë të infektuar, tre humbje jete dhe 763 të shëruar në 24 orët e fundit

Covid-19: 808 qytetarë të infektuar, tre humbje jete dhe 763 të

Në 24 orët e fundit janë kryer 2075 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 808 qytetarë, në këto bashki:

267 në Tiranë, 78 në Fier, 57 në Durrës, 32 në Lushnje, 27 në Elbasan, 25 në Sarandê, 23 në Vlorë, 20 në Gjirokastër, nga 18 qytetarë në Lezhë, Kamëz, Devoll, Berat, nga 16 qytetarë në Shkodër, Kavajë, nga 13 qytetarë në Divjakë, Korçë, 11 në Mallakastër, 10 në Vorë, nga 9 qytetarë në Patos, Himarë, Libohovë, Skrapar, Peqin, nga 7 qytetarë në Pogradec, Dimal, Kuçovë, 6 në Roskovec, 5 në Gramsh, nga 4 qytetarë në Malësi e Madhe, Shijak, Krujë, Dibër, Librazhd, nga 3 qytetarë në Has, Mirditë, Kurbin, Tepelenë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Kukës, Mat, Selenicë, Delvinë, Maliq, Poliçan, Cerrik, nga 1 qytetar në Tropojë, Klos, Finiq.

Janë 7,638 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 26 pacientë.

Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetar nga Durrësi të moshave 78-88 vjeç, një qyterar nga Fieri 80 vjeç.

Janë shëruar 763 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 304,950 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (5 Gusht 2022)
Raste të reja ditore 808
Të shëruar në 24 orë 763
Të shtruar në spitale 26
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2075

Testime totale 1,927,660
Raste pozitive 316,145
Raste të shëruara 304,950
Raste Aktive 7,638
Humbje jete 3,557

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,792
Fier 748
Durrës 643
Vlorë 498
Elbasan 386
Korçë 348
Gjirokastër 294
Lezhë 252
Shkodër 261
Berat 218
Dibër 140
Kukës 58

EMISIONET