"Boom" infektimesh nga Covid-19, 1352 raste të reja, 3 viktima e 31 pacientë të shtruar në spitale

"Boom" infektimesh nga Covid-19, 1352 raste të reja, 3 viktima e

Tre viktima dhe 1352 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. 

Ministria e Shëndetësisë, bën me dije se nuk kanë mundur t'i shpëtojnë Covid-19 tre qytetarë nga Tirana të moshave 72-82 vjeç. 

Ndërkohë numri më i lartë i të infektuarve është regjistruar në Tiranë me 442 raste të reja, 81 në Durrës, 74 në Fier, 47 në Shkodër, nga 46 qytetarë në Lushnje, Vlorë, 44 në Berat, 37 në Elbasan, 36 në Sarandë, 29 në Kamëz, 27 në Lezhë, 23 në Gjirokastër, 21 në Kavajë, 20 në Korçë, 17 në Dimal, nga 15 qytetarë në Krujë, Vorë, Divjakë, Maliq, Kuçovë, nga 14 qytetarë në Kurbin, Himarë, nga 13 qytetarë në Vau i Dejës, Tepelenë, 11 në Patos, nga 9 qytetarë në Mallakastër, Prrenjas, nga 8 qytetarë në Kukës, Devoll, nga 7 qytetarë në Mirditë, Skrapar, nga 6 qytetarë në Malësi e Madhe, Gramsh, Librazhd, nga 5 qytetarë në Fushë Arrëz, Tropojë, Shijak, Dibër, Bulqizë, Delvinë, Peqin, nga 4 qytetarë në Has, Roskovec, Përmet, Pogradec, nga 3 qytetarë në Pukë, Rrogozhinë, Selenicë, nga 1 qytetar në Mat, Këlcyrë, Kolonjë, Poliçan, Cerrik.
Janë 9,175 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 31 pacientë. 

Janë shëruar 1352 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 295,340 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (27 Korrik 2022)
Raste të reja ditore 1261
Të shëruar në 24 orë 1352
Të shtruar në spitale 31
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2667

Testime totale 1,909,176
Raste pozitive 308,050
Raste të shëruara 295,340
Raste Aktive 9,175
Humbje jete 3,535


Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,276
Fier 723
Durrës 631
Vlorë 450
Elbasan 422
Shkodër 384
Berat 371
Korçë 270
Lezhë 251
Gjirokastër 190
Dibër 140
Kukës 67

EMISIONET