A e dini se kajsitë zvogëlojnë stresin? Njihuni me 5 përfitimet shëndetësore

A e dini se kajsitë zvogëlojnë stresin? Njihuni me 5

Kajsitë janë të pasura me vitamina, minerale dhe kimikate fitokimike që ndikojnë në mënyra të ndryshme shëndetin tonë.

Sipas bazës së të dhënave të ushqimit të Departamentit Amerikan të Bujqësisë (Food Data Central), dy kajsi (gjithsej 70 gramë) përmbajnë:

34 kalori

8 gram karbohidrate

1 gram proteina

0,27 gram yndyrë

1.5 gram fibra

8% e sasisë së rekomanduar ditore të vitaminave A dhe C

4% e sasisë së rekomanduar ditore të vitaminave  E dhe kaliumit

Kajsitë  gjithashtu përmbajnë mjaftueshëm beta-karotinë (β-karotinë), luteinë dhe zeaksantinë .

Të tre këto substanca janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë qelizat nga dëmtimi

Përfitimet që mund të merrni nga kajsitë janë:

Zvogëlojnë stresin

Përveç tre antioksidantëve të përmendur më lart, kajsitë përmbajnë më shumë.

Kjo përfshin:

Vitaminat A, C dhe E.

Flavonoide (kryesisht acide klorogjene, katekina dhe kuercetinë)

Antioksidantët zvogëlojnë stresin të shoqëruar me sëmundje kronike, të tilla si mbipesha, sëmundjet e zemrës, etj.

Kajsitë bëjnë mirë për shëndetin e syve

Vitaminat A dhe E, betakarotina, luteina dhe zeaksantina mbrojnë sytë nga stresi oksidativ.

Janë të mira për lëkurën

Një dietë e pasur me antioksidantë mund ta mbrojë lëkurën në një farë mase nga dëmtimi që shkakton:

Rrezatimi ultraviolet i diellit

Pirja e duhanit

Ndotja e ajrit

Kajsitë përmbajnë shumë antioksidantë dhe për këtë arsye mund të ndihmojnë në parandalimin e rrudhave.

Përmirësojnë funksionimin e zorrëve

Një filxhan (165 gramë) kajsi të copëtuara sigurojnë 3.3 gramë fibra. Kjo shumë korrespondon me 8.6% të asaj që burrat kanë nevojë çdo ditë dhe 13.2% të asaj që gratë kanë nevojë.

Një dietë e pasur me fibra stimulon shëndetin e tretjes.

Ndihmojnë në nivelin e duhur të presionit në gjak

Kajsitë përmbajnë kalium, një elektrolit që luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e presionit të gjakut. Kaliumi gjithashtu rregullon tkurrjen e muskujve dhe ekuilibrin e lëngjeve në trup.

Hidratojnë trupin

Çdo kajsi (35 gramë) siguron mbi 30 gram ujë, duke rezultuar në hidratim të mirë të trupit. Hidratimi i mirë është thelbësor për shëndet të mirë pasi, ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut, temperaturës së trupit dhe rrahjeve të zemrës.

Nëse nuk pini shumë ujë çdo ditë, rritja e konsumit të frutave dhe perimeve mund të plotësojë disa nga nevojat e trupit tuaj.

Mbrojnë mëlçinë

Disa studime sugjerojnë se kajsitë mund të mbrojnë mëlçinë nga stresi oksidativ. Në dy studime në laborator u zbulua se kajsitë  zvogëlojnë nivelet e enzimave të mëlçisë pas pirjes së alkoolit. Ky zbulim nuk është verifikuar ende në studimet njerëzore.

Burimi: Iatropedia.gr

 

EMISIONET