Ish-deputeti i PD-së Tritan Shehu, shprhet se kryeministri Edi Rama, që anatemoi marrëveshjen e detit të vitit 2019, derisa e rrëzoi atë, hesht tani që Greqia zgjeron ujërat territoriale në 12 milje në Detin Jon.

Përmes një postimi në Facebook, Shehu shkruan se këto janë veprime absurde të rilindjes në politikën e jashtme rajonale

Sipas tij, kjo i sjell një dëm të madh vendit tonë.

Për Shehun, kjo është qeveri në ikje, dhe nuk ka tagrin dhe as të drejtën morale e legale për të negociuar të tilla çështje.

Postimi i Shehut në Facebook

Rama hesht tashti qe Greqia zgjeron ujrat e saj territoriale ne 12 milje ne Detin Jon!

Qe ne fillim dua te theksoj se ne parim eshte e drejta e Greqise te beje perpjekje te tilla.

Ceshtja qendron te Rama, i cili dje anatemoi deri sa e rrezoi Mareveshjen e vitit 2009, me e mira e mundeshme e realizuar e me distance 6 milje, me tej pengoi dergimin ne Hage ne mirekuptim te te dy paleve te ceshtjes kur dhe Greqia ne ate periudhe nuk e kundeshtonte, duke kaluar nga shkaterrimi aventuresk i maredhenieve strategjike me ate vend, ne humbje te plote dinjiteti me “kenge e valle”.

Jane pikerisht keto veprime absurde e te qellimeshme rilindase ne politiken e jashteme e Rajonale, qe i kane sjelle vendit tone deme te pa llogaritshme ne maredheniet e pozicionin tone, ne procesin tone te integrimit e humbjen e rolit per stabilitetin e Rajonit, rol qe tashme i ka kaluar Vucic.

Jane keto pasojat e nje politike te tille kokeposhte te kesaj Rilindje prej periudhes ne opozite te saj, qe sot e kane komplikuar dhe e komplikojne shume gjendjen ne Rajon, pozicionin tone, duke veshtiresuar zgjidhjen perfundimtare te ceshtjeve te hapura, duke na handikapuar ne rol.

Kjo Qeveri ne “ikje” pergjegjese direkte per cfare “gatoi”, tashme nuk ka as tagrin, as te drejten morale, politike a legale te negocioje per te tilla ceshtje, qe perfundimisht do te gjejne zgjidhje me Qeverine e re demokratike, nen nje fryme bashkepunimi e pergjegjeshmerie te thelle, qe do te forcoje stabilitetin e Rajonit e do te vendose perseri vendin tone ne pozicionin e domosdoshem per kete.

Lexo edhe: Negociatat për detin/ Ministri i Jashtëm grek vizitë në Tiranë, Mitsotakis: Do zgjerojmë kufijtë detarë