Rritet ndjeshëm numri i të infektuarëve, Britania futet në karantinë

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarëve, Britania futet në

Gjatë 34 orëve të fundit Britania e Madhe ka regjistruar 326 viktima nga Covid-19.

Sipas kryeministrit Boris Johnson , Britania do të aplikojë izolimin gjatë nëntorit deri në muajin dhjetor.

Ai i bën thirrje qytetarëve britanikë të qëndrojnë në shtëpi nga e enjtja e ardhshme.

"Ju duhet të qëndroni në shtëpi, ju mund të largoheni nga shtëpia vetëm për arsye specifike, përfshirë arsimin dhe punën.Kam frikë se dyqanet jo-thelbësore, vendet e kohës së lirë dhe argëtimi do të mbyllen, megjithëse shërbimet e klikimit dhe mbledhjes do të vazhdojnë dhe dyqanet thelbësore do të qëndrojnë të hapura.Pubet, baret, restorantet duhet të mbyllen, përveç shërbimeve të dorëzimit"-thotë ai.

Johnson e përfundon deklaratën e tij duke thënë se nuk do të ndodhë bllokimi i muajit mars pasi masat kësah rradhe janë më pak kufizuese.

"Ne nuk do të kthehemi në bllokimin në shkallë të plotë të Marsit dhe Prillit. Masat që kam përshkruar janë shumë më pak primitive dhe më pak kufizuese, megjithëse kam frikë, nga e enjtja, mesazhi themelor është i njëjti: qëndroni në shtëpi, mbroni veten  dhe shpëtoni jetë"

EMISIONET