Tre shqiptarët e vrarë në Greqi, mediat: Shkak larja e hesapeve për trafik droge. Të përfshirë 9 persona. Si nisi sherri

Tre shqiptarët e vrarë në Greqi, mediat: Shkak larja e hesapeve

Detaje të reja kanë dalë në lidhje me tragjedinë që ka ndodhur mbrëmjen e së shtunës në Athinë, ku të vrarë mbetën tre shqiptarët.

Të vrarë mbetën Andon Dhimitraq Tefi , Armando Lamaj, Jani T.

Larja e hesapeve mes familjeve shqiptare që kishin krijuar një bandë dhe shisnin drogë në të gjithë Athinën, ka qenë arsyeja e përleshjes e cila përfundoi deri në vrasje.

Ka qenë Andon Dhimitraq Tefi,  që në Greqi përdorte emrin Adil Tefa, 48-vjeç, i cili nisi shkëmbimin e zjarrit me dy policë por që përfundoi i vdekur.

Përplasja fillimisht mes familjeve të përfshira në trafikun e drogës dhe më pas ajo e 48-vjeçarit me policinë la pas tre të vdekur dhe dy të plagosur.

Mediat e huaja për 48-vjeçarin e  armatosur shkruajnë se: ai ishte një bandit i pamëshirshëm, i aftë në përdorimin e armëve.

48-vjeçari i armatosur ka qenë i vendosur për gjithçka dhe sapo ka parë dy policët ka nxjerrë armën dhe ka nisur të qëllojë drejt tyre. Ai e zbrazi armën, duke i qëlluar me breshëri, ku plagosi njërin në këmbë dhe tjetrin në shpatullën dhe kofshën e djathtë.

Autoritetet policore bëjnë me dije bëhet fjalë për një larje hesapesh mes bandave  që janë aktive në trafikun e drogës dhe se familjet kanë qenë në mosmarrëveshje. Mosmarrëveshja mes tyre duket se ka qenë ndarja e klientelës pas çmontimit të një spirale droge majin e kaluar.

Njëkohësisht po vijojnë hetimet për kapjen e pjesës më të madhe të anëtarëve të dy familjeve të përfshira në rastet e drogës, ndërsa për tre të vdekurit me origjinë shqiptare kanë bërë të ditur se kanë qenë ‘kokat’ e trafikut të drogës.

Sa i përket shoferes së Mercedesit që u arrestua, ajo gjithashtu u denoncua për shkelje të ligjit për gratë e ekstraduara.

Policia e Sigurimit të Atikës që po merret me rastin, nga të dhënat e deritanishme vlerëson se përleshja fillestare ka ndodhur për hesapet për transaksione të paligjshme droge, ndërsa janë përfshirë gjithsej nëntë persona, mes të cilëve 43-vjeçarja, e cila është arrestuar. .

Në njoftimin e policisë së lëshuar sot thuhet se :

Lidhur me një ngjarje të ndodhur ditën e djeshme në Patisia, ku si pasojë kanë mbetur të plagosur për vdekje 3 të huaj (48, 46 dhe 23 vjeç), një i huaj (43 vjeç) u arrestua dhe 2 efektivë policie po trajtohen për plagosje në GSNA. 401, shpallen si më poshtë:

Mbrëmjen e djeshme në zonën e Patisias, një i huaj 48-vjeçar duke drejtuar një makinë, me pasagjer një të huaj 43-vjeçare, ka qëlluar mbi një grup të huajsh, duke tërhequr zvarrë njërin prej tyre (23- i huaj i vjetër).

Më pas i huaji, duke drejtuar mjetin, ka tërhequr zvarrë 23-vjeçarin, ndërsa 48-vjeçari është arratisur në këmbë dhe nën kërcënimin e armës, i ka marrë një makinë shoferit që kalonte dhe është nisur drejt zonës së Açarnit. Më pas, ai ka hyrë në një dyqan të kujdesit shëndetësor dhe i ka marrë me armë pronarit një shumë parash. Duke dalë nga dyqani, ai është pikasur nga oficerët e policisë së urgjencës, të cilët kanë tentuar ta kontrollojnë.

48-vjeçari në sy të policëve ka qëlluar drejt tyre duke plagosur njërin në gjoks dhe këmbë dhe të dytin në këmbë. Në këtë kuadër, policia i është kundërpërgjigjur zjarrit duke e plagosur për vdekje.

Deri më tani janë sekuestruar dy pistoleta, 3 vetura dhe një motoçikletë dhe pesë persona të tjerë janë futur dhe po merren në pyetje. Hetimet janë në vazhdim dhe pas përfundimit do të ketë një përditësim. Një hetim paraprak po kryhet nga Drejtoria e Sigurisë së Atikës”.

Tre shqiptarët e vrarë në Greqi, mediat: Shkak larja e hesapeve

EMISIONET