Stoltenberg flet me Vuçiç për veriun e Kosovës: NATO gati të ndërhyjë

Stoltenberg flet me Vuçiç për veriun e Kosovës: NATO

Kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg bën me dije se ka folur me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç për tensionet në veri të Kosovës.

Kreu i NATO-s pohon se të gjitha palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë.

Ai shton se NATO dhe KFOR qëndron i gatshëm të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, bazuar në OKB-në e saj mandati.

Stoltenberg: Fola me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç për tensionet në veri të Kosovës. Të gjitha palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë. NATO dhe KFOR qëndron i gatshëm të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, bazuar në mandatin e tyre nga OKB.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha mbrëmë se do të shkojë në takim në Bruksel me 18 gusht, por nuk pret asgjë nga këto bisedime me kryeministrin Albin Kurti.

Paralajmërimi i takimit pasoi shpërthimin e tensioneve të dielën në komunat veriore të Kosovës të banuara me shumicë serbe, kur grupe qytetarësh bllokuan rrugët për të kundërshtuar planet e qeverisë së Kosovës për vendosjen e masave të reciprocitetit lidhur me dokumentet e identifikimit dhe targat e makinave të lëshuara nga Serbia.

EMISIONET