Miratohet qeveria e re në Maqedoninë e Veriut, dominojnë nacionalistët

Miratohet qeveria e re në Maqedoninë e Veriut, dominojnë

Ligjvënësit e Maqedonisë së Veriut miratuan të dielën një qeveri të re të kryeministrit Hristijan Mickoski, të mbizotëruar nga nacionalistët, partia e të cilit fitoi zgjedhjet e përgjithshme në maj duke u mbështetur në zemërimin e votuesve me ritmin e ngadaltë të integrimit në Bashkimin Evropian.

Qeveria u miratua me 76 vota pro dhe 22 kundër në parlamentin me 120 vende, ku koalicioni qeverisës përbëhet nga partia VMRO-DPMNE e Mickoskit, aleanca shqiptare VLEN/VREDI dhe ZNAM, një ndarje etnike maqedonase nga Social Demokratët (LSDM).

EMISIONET