Meta në Kosovë, pritet në takim nga Kryeministri Albin Kurti

Meta në Kosovë, pritet në takim nga Kryeministri Albin Kurti

Presidenti Ilir Meta është pritur në takim nga Kryeministri i Kosovës Albin Kurti.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë, kreu i shtetit është takuar edhe me Kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, , Ramush Haradinaj, Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca si dhe me Kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi.

“Një takim vëllazëror në Prishtinë me Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

I shpreha vlerësimet për përparimin e gjithëanshëm të Kosovës, në veçanti për proceset e fundit zgjedhore, si një shembull i shkëlqyer i konsolidimit të institucioneve, shtetit ligjor, nivelit të demokratizimit dhe vetëdijesimit të mbarë shoqërisë. Me rëndësi për forcimin e gjithanshëm të marrëdhënieve strategjike, konkretizimi me nisma ligjore të marrëveshjeve ndërqeveritare. Ndamë të njëjtin vlerësim për vijimin e Procesit të Berlinit, si nismë gjithëpërfshirëse, efikase dhe që ka dhënë rezultate konkrete, përkundrejt "Ballkanit të Hapur", që rezulton një projekt përçarës dhe përjashtues.

Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës është një domosdoshmëri, që urojmë të ndodhë sa më parë.”- ka shkruar Meta, krahas fotove që ka postuar.

Po ashtu Meta ka zhvilluar takim edhe me kryetarin e LDK-së Lumir Abdixhiku, me të cilët kanë biseduar për tema të ndryshme.

Sipas mediave të Kosovës pritet që presidenti shqiptar do të mirëpritet edhe nga presidentja Vjosa Osmani.

Meta në Kosovë, pritet në takim nga Kryeministri Albin Kurti

Meta në Kosovë, pritet në takim nga Kryeministri Albin Kurti

Meta në Kosovë, pritet në takim nga Kryeministri Albin Kurti

Meta në Kosovë, pritet në takim nga Kryeministri Albin Kurti

EMISIONET