Incident në veri, serbët godasin makinën e policisë, efektivët qëllojnë në ajër, plagoset serbi

Incident në veri, serbët godasin makinën e policisë,

Një incident është shënuar sot në veri të Kosovës ku policia ka urdhëruar një makinë me serbë të ndalojë e pas kësaj makina ka goditur mjetin e policisë.

Pas ngjarjes ata janë larguar me shpejtësi ndërsa policia e Kosovës ka qëlluar në ajër.

Ndërkaq, sipas Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe nga ky incident ka mbetur i plagosur një serb.

"Sot, më 23 janar në Bistricë të Leposaviqit, një njësi policore ka qenë e caktuar me detyrë zyrtare në pikë kontrolli, me qëllim të ruajtjes së rendit dhe sigurisë publike si dhe parandalimit të krimit e kontrabandës.

Njësia policore e cila ka qenë në pikë kontrolli, gjatë realizimit të detyrave policore ka tentuar ta ndalojë një veturën, e cila gjatë lëvizjes ka goditur automjetin e Policisë së Kosovës duke rrezikuar drejtpërdrejt edhe jetën zyrtarëve policorë, të cilët për të neutralizuar rrezikun ndaj tyre kanë shtënë me armë zjarri.

Personat e dyshuar, së bashku me mjetin e tyre janë larguar nga vendi i ngjarjes, përderisa hetimet lidhur me rastin janë duke u kryer, në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë.

Lidhur me rastin, Policia e Kosovës ka njoftuar edhe Inspektoratin Policor të Kosovës për procedura të mëtejme," njoftoi policia.                                         

EMISIONET