Historia e killerit grek që masakronte e copëtonte prostitutat si hakmarrje për nënën e tij që bënte të njëjtën punë

Historia e killerit grek që masakronte e copëtonte prostitutat si

Ishte data 23 janar 1997 kur 23-vjeçari Antonis Daglis ose "Jack the Ripper of Athina" ose "Dragoi me sharrë elektrike" dëgjoi nga kryetari i gjykatës se ishte dënuar me 13 burgime të përjetshëm dhe 25 vjet burgim për krimet e tij të shëmtuara kundër prostitutave, në shpirtin dhe trupin e të cilave ai "hakmerrej" ndaj nënës së tij, e cila ishte një punëtore seksi.

Antonis Daglis, i lindur në Nicë në vitin 1974 dhe shofer profesionist kamioni i kompanisë "Perla", dilte mbrëmjeve me furgonin e tij të mbyllur, një Volksëagen i bardhë, ku kishte vendosur një dyshek shtrati brenda dhe shkonte në vendet ku rrinin prostitutat. Ai zgjidhte një vajzë, rastësisht, dhe e mbyste pas ose edhe para se të përfundonte marrëdhënien seksuale. Dy nga tre vajzat ai i mbyti, më pas i preu në copa me sharrë elektrike dhe i shpërndau pjesët e tyre në zona të ndryshme.

Ai kishte tentuar të vriste edhe vajza të tjera. Njëra prej tyre, anglezja Anne Hamson, kishte arritur të arratisej kur i tha se ishte marrë me prostitucion vetëm për të marrë biletën e avionit për tu kthyer në vendin e saj. Douglas e kishte detyruar atë të bënte seks oral, duke i thënë se "të gjitha kur..t duhet të vdesin".

Në seancë ai kërkoi fjalën dhe me habinë e të gjithëve tha: “Unë e tërheq atë që kam thënë në kërkim të faljes. Nuk e kuptova çfarë thashë, isha nën ndikimin e drogave psikotrope. Nuk pranoj asnjë faj. Unë bëra vetëm një vrasje të Athina L. dhe atë që thashë në fillim. Nuk e kuptova se çfarë thashë në faljen time. Mësova për këtë nga kanalet dhe gazetat”.

Pavarësisht gjithë kësaj, gjykata konkludoi: Antonis Daglis u dënua 13 herë me burgim të përjetshëm dhe me 52 vjet e 9 muaj me kusht për tre vrasje me dashje, gjashtë vrasje të mbetur në tentativë, 10 grabitje me dashje dhe me rrethanë rënduese të mizorisë së veçantë për armëmbajtje pa leje.

Daglis kishte tentuar vetëvrasjen në burg por u kap në momentin e fundit. Më 2 gusht 1997, gardiani i Departamentit të Psikiatrisë të Burgjeve Gjyqësore Korydallos shkoi për të kontrolluar qelinë 33 dhe gjeti Antonis Daglis të vdekur, të varur me një çarçaf në hekurat e qelisë. Ekzaminuesi mjekësor vendosi se ishte një vetëvrasje e pastër.

EMISIONET