Greqi/ Kapen me drogë e armë, arrestohet një shqiptar dhe një grek

Greqi/ Kapen me drogë e armë, arrestohet një shqiptar dhe

Një shtetas shqiptar dhe një grek kanë rënë dje në prangat e policisë greke të Patras në zonën e Axaias Perëndimore.

Gjatë kontrolleve të ushtruara janë gjetur dhe sekuestruar rreth 4 kg marijuanë dhe 300 gram kokainë si dhe një armë zjarri pistoletë me krehër që përmbante 5 fishekë të kalibrit 7.65 mm.

Pjesa më e madhe e drogës mësohet se është gjetur pranë varrezave të Niforeikon, ndërsa nga kontrolli i banesave u zbulua arma.

Policia sekuestroi gjithashtu edhe 360 euro si dhe 3 celularë.

Policia e Patras njoftoi sot se "dy persona janë arrestuar për trafik droge në Axaias. Janë sekuestruar rreth katër kilogramë kanabis dhe 300 gramë kokainë

Dje më datë 9.02.2024, në zonën e Axaisë Perëndimore, nga punonjës policie të Prokurorisë së Narkotikëve pranë NënDrejtorisë së Sigurisë Patras, u arrestuan dy persona (një shtetas grek dhe një i huaj) ndaj të cilëve u bë kallëzim penal. për trafik droge dhe dhunë ndaj zyrtarëve dhe personave gjyqësorë .

Në veçanti, oficerët e Policisë  e kanë lokalizuar të huajin duke lëvizur në një zonë rurale të Axaisa Perëndimore duke marrë një pako.

Kur policia ka tentuar ta kontrollojë, i arrestuari ka tentuar të arratiset dhe ka rezistuar duke qëlluar me shqelma, ndërsa u konstatua se pakoja që kishte marrë përmbante 41 gramë kanabis.

Oficerët e policisë së Prokurorisë së Narkotikëve Patras, pasi kanë bërë kërkime në vendstrehimin e drogës së lartpërmendur, kanë gjetur të groposur tërësisht:

3,946 gram kanabis në qese dhe enë plastike,
300 gram kokainë, në një pako dhe një kavanoz qelqi dhe
dy peshore elektronike precize.

Në kontrollin e ndodhur në shtëpinë e të arrestuarit të parë dhe në makinën e tij, policia gjeti dhe sekuestroi:

4.3 gram kokainë,
një pistoletë me një karikator që përmban pesë fishekë 7,65 mm;
(230) euro,
dy celularë.

Në kontrollin që ka vijuar në shtëpinë e të arrestuarit të dytë, policia ka gjetur dhe konfiskuar:

(1.7) gram kanabis
dy peshore elektronike precize,
një telefon celular,
(130) euro.

Shuma maksimale e parave që personat e arrestuar mund të merrnin nga trafiku i drogës arrin në rreth 154 mijë euro. Të arrestuarit do të dërgohen në Prokurorinë e Patras.

EMISIONET