Fqinjin e shqetësoi era e keqe, çifti i të moshuarve gjenden të vdekur në banesë, çfarë zbuloi eksperti mjeko-ligjor

Fqinjin e shqetësoi era e keqe, çifti i të moshuarve gjenden

Dy të moshuar janë gjetur të vdekur në banesën e tyre, në rrugën 'Georgiou Kedrinou' në Kypseli të Greqisë, pasditen e së enjtes vonë.

Dy të moshuarit janë gjetur të vdekur dhe në dekompozim të avancuar në dhoma të ndryshme të banesës së tyre, në rrugën "Georgiou Kedrinou", pak para orës 15:00.

Policia u njoftua nga fqinji i tyre i cili e kuptoi se diçka nuk shkonte për shkak të erës së keqe të fortë dhe të padurueshme.

Vendi i ngjarjes është rrethuar nga oficerët e sigurisë, ndërsa mjekët kanë nisur të hetojnë rrethanat e vdekjes së çiftit.

Sipas gjetjeve të para, eksperti i mjekësisë ligjore foli për vdekje nga shkaqe patologjike, ku fillimisht duket se 91-vjeçari, i cili u gjet i zhveshur në korridorin mes dhomës së gjumit dhe dhomës së ndenjes, ka ndërruar jetë dhe më pas 90- vjeçarja, e cila u gjet e veshur me këmishën e natës dhe bizhuteritë e saj në tualet.

Nuk ka shenja për vjedhje apo kontroll në ambiente, ndërkohë që policia ka hapur derën e hyrjes me bravë.

Njëkohësisht nga një fqinj u bë e ditur se 24 orë më parë, një burrë që pretendonte se ishte nipi i tyre, i kërkonte dy të moshuarit.

“Sot e kuptuam nga era dhe lajmëruam policinë. Dy ditë më parë erdhi një zotëri që tha se ishte nipi i tyre dhe më pyeti nëse kisha parë ndonjë gjë sepse ai po telefononte dhe askush nuk përgjigjej. Ata ishin njerëz të mirë ”, tha fqinji i tyre.

Fqinjin e shqetësoi era e keqe, çifti i të moshuarve gjenden

Skenari i një historie tragjike

Sipas vlerësimeve të para të mjekut dhe oficerëve të policisë së Sigurimit, bëhet fjalë për një tragjedi, pasi 91-vjeçari duket se ka ndërruar jetë rreth 7-8 ditë më parë në kushte të mjerueshme.

Kondicioneri në banesë nuk funksiononte dhe i moshuari me siguri ka marrë një goditje nga nxehtësia dhe ka ndërruar jetë. Për këtë arsye ai është gjetur i zhveshur në korridorin e shtëpisë, ndërsa të nxirat në trupin e tij me siguri kanë ardhur nga rënia e tij.

Sa i përket vdekjes së 90-vjeçares, llogaritet se ka ardhur rreth 24 orë më parë. Kjo do të thotë se gjatë gjithë kësaj kohe ajo ka jetuar me burrin e saj të vdekur, pa mundur të bëjë asgjë për të. I vetmi person që kërkoi çiftin e të moshuarve ishte nipi i tyre.

EMISIONET