Analiza/ Mitsotakis premton një Greqi të re, ndërsa Tsipras fundin e makthit

Analiza/ Mitsotakis premton një Greqi të re, ndërsa Tsipras

Një ditë para zgjedhjeve në Greqi, kryeministri në largim, Kyriakos Mitsotakis përfundoi dje fushatën e tij elektorale duke premtuar se do të vazhdonte të ndërtonte një Greqi të re, ndërsa kundërshtari i tij kryesor, Alexis Tsipras parashikoi dhe premtoi fundin e makthit.

Me kodrën e Akropolit në sfond, kreu i qeverisë në largim dhe kreu i ”Demokracisë së Re”, e djathtë, parashikoi gjatë mitingut përmbyllës të fushatës një fitore të madhe mbrëmjen e së dielës, më 21 maj.

Ndërsa tempulli i Partenonit pas tij u ndez në një natë tipike athinjote, ai u kërkoi votuesve një mandat të dytë për të vazhduar ndërtimin e një Greqie të re moderne dhe të begatë, pas hedhjes së themeleve gjatë katër viteve të fundit.

“Atë që premtuam, e bëmë”, tha 55-vjeçari, ish-student i Harvardit, i cili ka theksuar vazhdimisht rekordin e tij ekonomik gjatë fushatës zgjedhore.

Ky pasardhës i një dinastie të gjatë politike – pasi edhe babai i tij ka qenë kryeministër – kujton se ka rritur pagën minimale nga 650 në 780 euro dhe ka ulur disa taksa, ndërsa ekonomia greke po rimëkëmbet pas viteve të një rënieje financiare dhe planeve të shpëtimit.

“Doktrina e shock-ut”

Në të njëjtën kohë, në Patras, një port i madh në Peloponez (jugperëndim), Alexis Tsipras, lideri i SYRIZA-s, e majtë, përkundrazi, gjykoi se shoqëria greke kishte vuajtur peshën kryesore të doktrinës së tronditjes së një personi, që kishte premtuar punë dhe paga më të mira.

Ish-kryeministri i së majtës radikale (2015-2019), i cili ka rifokusuar në masë të madhe partinë e tij që atëherë, sulmoi ashpër politikën ekonomike të kundërshtarit të tij, e cila, sipas tij, bëri që klasa e mesme të jetonte me tollona ushqimore.

Ndërsa Greqia përjetoi rritje ekonomike prej 5,9% vitin e kaluar, shumë grekë përballen me vështirësi financiare çdo ditë, viktima të kostos së lartë të jetesës dhe çmimeve të larta të energjisë.

Borxhi publik mbetet gjithashtu kolosal, në mbi 170% të PBB-së dhe shërbimet publike kanë pësuar shkurtime drastike, veçanërisht në sektorin e shëndetësisë, pasoja të kushteve të vendosura nga kreditorët e vendit për dhënien e masave shpëtuese financiare.

“Ndryshimi po troket në dyert tona”, u tha sërish Tsipras mbështetësve të tij të mbledhur në qytetin e tretë të vendit.

“Të dielën makthi përfundon dhe ndryshimi po vjen”, theksoi ai.

Të shtunën, në prag të votimit që duhet të bëjë të mundur përcaktimin e 300 deputetëve të parlamentit, nuk lejohet asnjë demonstrim politik apo publikim i sondazheve.

Në krye të sondazheve me një avantazh prej 5-7 pikë, Kyriakos Mitsotakis, 55 vjeç, megjithatë nuk mund të ketë një shumicë absolute të dielën në mbrëmje për të formuar një qeveri.

Në këtë rast, ai dëshiron të thërrasë zgjedhje të reja në fillim të korrikut, i cili, për shkak të një sistemi tjetër zgjedhor, mund të lejojë kampin e tij të përfitojë një bonus mandati.

“Nuk ka gënjeshtra”

Për Nadia Angelopoulou, një nëpunëse civile 47-vjeçare e intervistuar nga AFP gjatë takimit të Mitsotakis, mandati i tij ka qenë “i shkëlqyer në të gjitha nivelet”.

“Nuk dëgjojmë gënjeshtra”, siguroi ajo duke këmbëngulur për rritje të pagave që priten nëse ai rizgjidhet, një nga premtimet kryesore të fushatës së kandidatit të djathtë.

Në Patras, Kyriakos Bazaroglou, 50 vjeç, po përgatitet të fusë fletën e votimit në kutinë e votimit për SYRIZA-n.

“Unë do t’i jap Tsipras një tjetër shans”, i tha ai AFP.

“Që nga kriza nuk kemi ngritur kokën. Kemi paga ballkanike dhe çmime evropiane”, ankohet ai.

Shumë vëzhgues kanë frikë gjithashtu nga një abstenim i fortë të dielën.

Në zgjedhjet e fundit legjislative në 2019, ai shënoi një rekord prej 42%.

Përballë zemërimit që zgjoi tek të rinjtë aksidenti i rëndë hekurudhor i 28 shkurtit ku humbën jetën 57 persona, vota e të rinjve dhe e të pavendosurve do të jetë vendimtare.

“Unë do të shkoj jashtë vendit për të gjetur punë. Nuk më intereson çfarë qeverie do të dalë, nuk kam më shumë shpresë për të ardhmen e vendit”, tha Angelos, një student 19-vjeçar, i cili kërkoi të mos identifikohej. /AFP - ATA/ 

EMISIONET