Sulm i paprovokuar, përplasje gjatë marshimit për tragjedinë në Tempe, polici "kamikaz" mësyn protestuesit me vinç

Sulm i paprovokuar, përplasje gjatë marshimit për tragjedinë

Një video e publikuar në rrjetet sociale tregon fillimin e incidenteve të ndodhura gjatë marshimit madhështor për tragjedinë e përplasjes së trenave në Tempe.

Konkretisht, siç shihet në video, protestuesit po marshonin në rrugën Othonos në sheshin Sintagma.

Forcat e policisë janë rreshtuar në vendngjarje dhe po monitorojnë ecurinë e marshimit.

Kreu i togave të MAT dha urdhër dhe forcat e policisë të paprovokuara nisën të zmbrapsin protestuesit.

Në atë moment shpërtheu tensioni dhe më pas personat me kapuç sulmuan me gurë dhe tymuese oficerët të cilët përgjigjën me gaz lotsjellës.

Ndërkohë pamje të pabesueshme  u regjistruan në rrugën Akadimias në qendër të Athinës, pas përfundimit të mitingut të madh për tragjedinë në Tempi.

Siç shihet në video, një punonjës policie duke drejtuar vinçin e ELAS-it për pak ka shtypur protestuesit në rrugën Akadimias.

Në fakt, ai ka rënë qëllimisht mbi një grup personash që po lëviznin një kosh plehrash.

EMISIONET