Putin paralajmëron për veprime të ashpra ruse nëse Perëndimi kalon 'vijën e kuqe'

Putin paralajmëron për veprime të ashpra ruse nëse

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar Perëndimin të mos kalojë "vijën e kuqe" me Rusinë, duke thënë se një veprim i tillë do të shkaktojë një përgjigje "asimetrike, të shpejtë dhe të ashpër".

Paralajmërimi erdhi në fjalimin e tij vjetor të kombit, në mes të tensionit të shtuar me Perëndimin mbi Ukrainën dhe kritikun e burgosur të Putinit, Alexei Navalny.

Z. Putin tha se fuqitë perëndimore vazhdimisht po përpiqeshin të "ndërhynin" në Rusi.

Policia ka arrestuar gati 100 mbështetës të Navalny që janë mbledhur në disa qytete.

Qindra persona organizuan protesta pro-Navalny ditën e sotme  në qytetet lindore duke përfshirë Vladivostok, Irkutsk dhe Krasnoyarsk. Autoritetet i kanë shpallur të paligjshëm.

Navalny po trajtohet në një spital burgu në Vladimir, rreth 180 km në lindje të Moskës. Ai është në grevë urie dhe aleatët e tij thonë se jeta e tij është në rrezik.

Në qendrën e Moskës, policia rrethoi zonën përreth sallës së ekspozitës Manezh, ku Z. Putin iu drejtua të dy dhomave të parlamentit. Përkrahësit e Navalny planifikojnë të protestojnë  në zonë në orën 19:00.

Dy bashkëpunëtorë të afërt të Navalny - avokati Lyubov Sobol dhe zëdhënësja Kira Yarmysh - ishin midis të arrestuarve.

Gjatë fjalës së tij, Putin akuzoi Perëndimin për kërcënim të stabilitetit në Rusi dhe fqinjët e saj ish-Sovjetikë Bjellorusinë dhe Ukrainën.

"Përdorimi i sanksioneve të padrejta po rritet në diçka më të rrezikshme: një përpjekje grusht-shteti në Bjellorusi," tha ai.

Presidenti Putin tha se Rusia ishte si tigri Shere Khan në përrallën e Kipling, Libri i Xhunglës, i zgjedhur nga çakallët.

"Ne nuk duam të djegim ura, por nëse dikush i interpreton qëllimet tona të mira si dobësi, reagimi ynë do të jetë asimetrik, i shpejtë dhe i ashpër," tha ai.

"Ne do të vendosim vetë në secilin rast ku është vija e kuqe."

Tensionet janë rritur mbi Ukrainën, pasi raportet thonë se Rusia ka vendosur më shumë se 100,000 trupa afër zonave të diskutueshme.

Një pjesë e madhe e kësaj force është në Krime, gadishullin të cilin Rusia aneksoi nga Ukraina në mars 2014. Një oficer i lartë ukrainas, Gjeneral Serhiy Nayev, vlerësoi që forca totale të ishte 103,200 javën e kaluar.

"Organizatorët e çdo provokimi kundër Rusisë do të pendohen për veprimet e tyre në një mënyrë si kurrë më parë," paralajmëroi Z. Putin.

Javën e kaluar qeveria amerikane akuzoi Kremlin për "veprimtari malinje" dhe dëboi 10 diplomatë rusë, raporton BBC.

EMISIONET