Organet e Sigurise dhe Intiligjences Shqiptare duhet te veprojne Urgjent.
Qytetar Shqiptar ju bej me dije publikisht dy tre gjera te vogla rreth shendetit tuaj.Shume kolege te mij dashamires dhe jo te till ndaj meje nga Urgjenca Paraspitalore,ajo spitalore,nga urgjencat e rretheve por edhe nga QKUM dhe bashkepuntor te drejtorit Rrilindas,Cristiano Ronaldo me shkruajne shpesh mesazhe per problemet qe kane ne punen e tyre te perditsshme.Me sa kuptoj me drejtohen mua sepse tek une shikojne denoncuesin e vazhdueshem ndaj te gjitha shkeljeve,padretesive qe bejne drejtuesit e sistemit te shendetesise dhe sidomos ato te sistemit te urgjencave.Po njekohesisht me drejtohen edhe si zv President i Shoqates se Infermiereve te Shqiperise.
Do te trajtoj midis shume problemeve dy prej tyre:
– Se pari: Kushtet e punes dhe siguria e jetes se tyre ne luften me Covid-19.Po thuajse te gjitha ankesat e tyre lidhen me mungesen e veshjes mbrojtese anti covid-19.Pasi tjeter veshje antikovid i kane servirur kur i kane trajnuar perpara Pandemise,dhe tjeter veshje i japin personelit realisht.Konkretisht veshja qe i japin nuk i mbron nga infektimi me covid 19, dhe si pasoj ,personeli i Urgjencave behet shperndares infeksioni pa dashje.
-Ne vend te cizmeve i japin te veshin qese plehrash.Kohet e fundit as nga ato nuk ka me.
-Syzet mbrojtese qe i japin nuk jane per kete pune, sepse nuk puthiten me lekuren e fytyres. Ato jane syze njeperdorimshe,por drejtori i QKUM-se dhe 127 urdheron servilet e tij,qe ti mbledh ato tek koshi i plehrave dhe i rijep per perdorim.Kjo eshte kriminale,sepse disa Infermiere dhe Mjek te Urgjences jane infektuar pikerisht nga kjo praktike e padegjuar ne asnje vend te botes se trete.
-Maskat qe perdorin jane te skaduara dhe jo cilesore.Keto maska perdoren vetem ne sallat e operacioneve.
-Tani kohet e fundit QKUM i ka furnizuar tre Kryeinfermieret e tre pjesve te ish Urgjences se Tiranes,me perparese prej letre, qe perdoren nga sanitaret e WC-ve ne spitale. Nuk eshte e pershtatshme per vizita me Covid 19.Njelloj si te shkosh pa veshje. Justifikimi I drejtorit te QKUM eshte :” ate kemi”.Kush e refuzon viziten mund ta le punen.As qe i intereson shendeti i kolegeve, por vetem propaganda e sukseseve boshe dhe imagjinare.
-Kohet e fundi po i japin doreza prej plasmasi qe perdoren ne parukeri dhe dyqanet e mishit. Pra te papershtatshme per Covid.Por duhet thene se edhe dorezat dhe maskat jane me numet te kufizuar,2 maska dhe 5 pale doreza per person per 12 ore, pasi 3 Kryeinfermiret me kurse 3 mujore kooperative po i shesin po ngopen me lek.
– Veshja dhe zhveshja e personelit behet jashte ne oborin e QKUM ne hije te disa ullinjve qe ndodhen aty,ose brenda autombulncave.
-Dushet te ishte ne perdorim dhe uji i ngrohte para dhe pas zhveshjes qe i kan reklamuar ne trajnim me personelin e ISHP dhe C.RONALDO, apo reklamen qe e japin ne media, eshte nje ender e harruar per personelin e Urgjences Paraspitalore.Ata nuk kan as uje te ngrohte,as sapune,as peshqira per tu lare. C.RONALDO ,nuk i lejon as tek WC e QKUM per t’i lare duart personeli .
-Dizefektimi i autoambulancave eshte jo korekt.Ato nuk behen nga specialist dhe me disefektant brenda standarteve.Kjo gje i eshte lene ne dore shofereve te QKUM dhe tani kohet e fundit dhe shoferave te Urgjences Paraspitalore,sepse drejtori I QKUM nuk i lejon, qe autoambulancat e Urgjences Paraspitalore te dizenfektohen tek QKUM si me pare.Per drejtorin e QKUM + 127, shendeti i personelit te Urgjences Paraspitalore nuk ka rendesi fare,pavarsisht se me punen e tyre mburet ne media,por pa jua permendur emrin asnjehere.Te gjithe e dine qe ky drejtor ka urrejtje patologjike per koleget e ish Urgjences se Tiranes,tashme Urgjenca Paraspitalore,pasi i kane prishur shume plane te cilat ishin menduar te lehta me pare.
2)-Se dyti.
Ka ankesa se nuk e marin te plot ose nuk e japin fare shperblimin e dhene nga Kryeministri per rezikun e infeksionit nga Covid-19 per gjithe periudhen e epidemise se Covid-19 ne masen 1000 Euro per mjeket dhe infermieret dhe 500 Euro per shoferet. Asnjehere nuk e kane mare te plote.Hajdutet e financave bashke me drejtoret e spitaleve ja kane ”vjedhur” nje pjese te ketij shperblimi,por duan t’ja vjedhin te gjithe duke perdorur lloj lloj mashtrimesh si: Perdorin tatim prej 23% per shperblimin, i cili realisht nuk tatohet, ose mund te tatohet maksimalisht 10%. Disa here e bashkojne shperblimin me rrogen duke ja tatuar dhe rrogen 2 here nga 23%. Disa here i thone do paguheni nga shperblimi sipas numrit te rasteve me Covid-19. Ky eshte mashtrim. Shperblimi eshte fiks 1000 dhe 500 Euro. Ne Urgjencen Paraspitalore te Sanatorimit per muajin Qershor nuk i dhane fare shperblimin, sepse nuk ju takon, se keshtu thote juristi i Sanatoriumit. Por juristi i Kryeministrit cfare thothe? Drejtori i Sanatoriumit z.Kapisyzi i dergoi personelin te ankohet te zv.Ministraja e Shendetesise znj.Rakacolli (bashkeshortja e tij). Ajo thiri drejtorin e QKUM, i cili i pohoj, ‘’qe te merni shperblimin’’ duhet te beni 8 ore vizita vetem me Covit-19. Po ato te QKUM qe i ka dhene shperblim drejtori, ku i kane bere vizitat me Covid-19? I kane vajtur te semuret per vizite brenda nderteses QKUM 3.5 milion Eurosh apo ku ka qene kontakti i tyre me te semuret me Covit-19. Shperblimin e jep drejtori i QKUM, z.Kapisyzi, bashkshortja e tij Rakacolli apo Kryeministri i vendit?
Ne SUT dhe QSUT jan dhene te gjysmaura ne te gjitha rastet ,shperblimet, kjo eshte histori me vete. Shefat, apo minishefat e emreuar nga drejtoret ,bashke me Kryeinfermieret ne te tre pjeset e Urgjences paraspitalore ,te tre spitaleve po abuzojne mbi kurriz te personelit dhe sigurojne favorre, nga abuzimi me matrialet si: doreza, maska, detergjente, oksimetra, termometra, aparate tensioni etj. Duhet t’ju kujtojme se autoambulancat nuk kane as Oksimetra, as termometra ne kohen e pandemis qe jane me se te domosdoshme. Turp te kene. Kane frike te kerkojne matrialet me te domosdoshme ne kete kohe. Autoambulancat jane inaguruar ne muajin shkurt 2019, kush i ka vjedhur materialet e tyre? Kush jane keta funderrina qe tallen me shendetin e Shqiptarve??? Kush i ka prishur Autoambulncat e reja,pasi cdo dite shikojme ato Autoamulancat Sprinter te kohes se Fatos Nanos. Kush jane keta ??
Kolege mund te keni, edhe keni edhe me shume mangesi dhe probleme ne pune, por nuk mund t’jua zgjidh Une Frrok Bardhi problemet tuaja ne pune. Pasi keta nuk po pyesin me per asgje, dhe shpesh here fillojne dhe denigrojne emrin tim dhe personin tim, pavaresisht se Une i jam futur kesaj sfide ,dhe nuk pyes me per asgje qe me del perpara, pasi kam te dreje.
Te organizohen dhe t’i kerkojne te drejtat e tyre.Them te organizohen, se nqs protestojne nje nga nje do ta pesojne si une me largim nga puna. Megjithese nuk jam aspak i penduar per gjithcka kam bere per te miren e Shendetit te Shqiptarve.

*** Zv.President i Shoqates se Infermiereve te Shqiperise