Ministri Hasani takon ish-presidentin Thaçi në Hagë: Optimistë se e drejta një ditë do triumfojë

Ministri Hasani takon ish-presidentin Thaçi në Hagë:

Ministri për Evropën e dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Igli Hasani ka zhvilluar një takim me ish-Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi në Hagë.

Kryediplomati shqiptar u shpreh se e ka informuar ish-presidentin Thaçi për zhvillimet e fundit në Shqipëri dhe rajon. Ai shton se janë optimistë pasi e drejta për ish-drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, një ditë do të triumfojë.

“E gjeta në gjendje të mirë shpirtërore, optimist dhe me besim të palëkundur që e drejta do të triumfojë. Ishte vërtet mbresëlënëse kurajo e tij, ekuilibri i brendshëm, qetësia e kthjelltësia e vizionit që ka për të ardhmen. I vetëdijshëm se proceset gjyqësore janë një maratonë me të përpjeta e tatëpjeta. Garën e fiton ai që është i përgatitur psikologjikisht. I përcolla Thaçit urimet më të mira të drejtuesve më të lartë të qeverisë dhe të shtetit, të Kryeministrit Edi Rama dhe kolegëve të tjerë, si dhe sigurinë që, ashtu si më parë, mbështetja jonë nuk do t’i mungojë në asnjë rast dhe për asgjë.

Populli shqiptar nuk i harron as përpjekjet, as sakrificat e bijve të tij, ashtu si dje në luftë edhe sot në paqe. E informova Thaçin për zhvillimet më të fundit në vendin tonë, por edhe ato në rajon, si dhe përpjekjet e pa kursyera nga ana jonë për paqen, stabilitetin dhe zhvillimin. Diplomacia shqiptare, ashtu si dhe më parë, do të ngulë këmbë në zbatimin e standardeve për një proces gjyqësor të hapur e transparent, në respektim të plotë të të drejtave të njeriut sipas konventave ndërkombëtare. Një mbresë e pashlyeshme për mua si ministër i jashtëm i Republikës së Shqipërisë, por edhe si qytetar dhe admirues i përpjekjes së Hashim Thaçit dhe të gjithë atyre burrave, që janë brenda në këtë gjykatë për lirinë e Kosovës”, - tha ai. 

EMISIONET