Po pushtojnë mediat botërore, çfarë i bëri bashkë këtë herë yjet shqiptarë

Po pushtojnë mediat botërore, çfarë i bëri

Deri vonë shqiptarët etnikë më të njohur ishin Nënë Tereza dhe  Enver Hoxha. Tani shenjtorit dhe mëkatarit duhet t'i shtohen edhe këngëtarët.

Yjet e muzikës pop me rrënjë shqiptare po pushtojnë botën. Të shumta janë mediat e huaja të cilat i kanë kushtuar nga një artikull Dua-s, Rita Orës, Ava Max, Bebe Rexha dhe shumë artistë të tjerë të cilëve i rrjedh gjak shqiptari në vena.

Ata janë kudo, dëgjohen kudo dhe pelqehen nga të gjithë. Dua Lipa ka 55 milion dëgjues në muaj në Spotify, një platformë e transmetimit të muzikës. 

Bebe Rexha 25 mlion. Rita Ora deri taniregjistron 5 këngë single në Mbretërinë e Bashkuar dhe ishte gjyqtare në 'The X Factor. 

Era Istrefi këndoi në Kupën e Botës FIFA 2018. Njomza Vitia, një kantautore  dhe Labinot Gashi, një reper, të cilët ndiqen në të gjithë botën.

 Singles seksi i Ava Max "Sweet Psycho goal" është konsideruar botërisht të jetë më argëtues sesa oferta letrare e Hoxhës, "Albania Challenges Hrushchev Revisionism.

Të gjithë yjet shqiptarë kanë fituar një vëmendje  të veçantë edhe nga mediat e huaja. Ata janë bërë bashkë dhe kanë zënë vendin në artikujt më prestigjozë.

EMISIONET