Një 41-vjeçar shqiptar ka përfunduar në prangat e policisë italiane I akuzuar për tentativë vrasje, ngjarje e ndodhur rreth një javë më parë në Corso Matteotti.

I arrestuari është i identifikuari si Gilmond Metaliu, 41 vjeç, i cili u arrestua në shtëpinë e tij në Asti, teksa po bëhej gati të arratisej.

Emigranti 39 vjeçar me iniciale A.X me origjinë shqiptare, u qëllua me armë zjarri mbrëmjen e 24 tetorit, ndërsa ecte përgjatë Corso Matteotti.

Edhe pse iu nënshtrua dy operacioneve në një përpjekje për të nxjerrë plumbin që e goditi atë në bark, burri është ende në koma, shkruajnë mediat vendase.

Në pamundësi të marrjes së dëshmisë së drejtpërdrejtë të viktimës, të sjellë në dhomën e urgjencës nga një emigrant rumun, hetuesit nisën hetimet bazuar vetëm në ngjyra e errët të makinës që u largua menjëherë pas të shtënave.

Mijëra fotografi nga kamerat e sigurisë

Hetuesit kryen një analizë të detajuar të të gjitha sistemeve publike dhe private të kamerave të sigurisë në zonë, duke gjurmuar një makinë tip BMW X6 e cila, pasi kishte arritur në kohë në përputhje me të shtënat, pas disa minutash u largua drejt kalimit të Cavallotti.

Fatkeqësisht, targa ishte e palexueshme në të gjitha shkrepjet, kështu që hetuesit mund të mbështeteshin vetëm në elementë të zbehtë, siç është një shkëlqim i ndryshëm i fenerëve dhe prania e gomave të djegura.

Duke identifikuar (jo pa vështirësi) makinën dhe gjurmuar identitetin e personit që e përdor atë, karabinierët, vendosën të ndërhyjnë gjatë mbrëmjes së 1 nëntorit.

Gilmond Metaliu