Policia e Shtetit kujtoi një nga heronjtë e saj, Dëshmorin e Atdheut, Arben Zylyftari. Në ceremoninë përkujtimore për 20-vjetorin e rënies në krye të detyrës të ish drejtorit të Policisë së Shkodrës, drejtori i përgjithshëm i policisë ardi veliu tha se shpreson se drejtësia e re do ta zbardhë ngjarjen e rëndë.

Dy dekada pas vrasjes së ish krye-komisarit Arben Zylyftari, drejtuesit e policisë së shtetit presin që drejtësia e re të japë dënimin e merituar personave që përpiqen të sfidojnë shtetin.

“Këto tre dekada dora e pabesë u ngrit përmbi ty Arben. Ka më shumë se 3 dekada që përpiqen të sfidojnë shtetin, drejtësinë. Drejtësia e vjetër rrallë ka dhënë dënimin e merituar. Gjithë sot jemi me sytë nga drejtësia e re”.

Në 20-vjetorin e rënies në krye të detyrës, dëshmori Arben Zylyftari, u përkujtua në një ceremoni ku morën pjesë drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, familjarë, nënkryetari i Bashkisë së Beratit, Luçiano Bojaxhiu, drejtori i Policisë së Beratit si dhe miq të dëshmorit.

Sipas drejtorit Ardi Veliu, shembulli i Arbenit është shembull i fortë për ta bërë Shqipërinë vend më të drejtë, dhe për të ndërtuar një shqipëri më të mirë për fëmijët.

“Nuk ka kurajo më të madhe për punonjësit e Policisë së Shtetit, shembull më të fortë se e Arbenit për të bërë Shqipërinë vend më të drejtë”.

Arben Zylyftari është vrarë gjatë operacionit për kapjen e Bahri Tafilit dhe djalit të tij Admir Tafili në një fshat pranë Shkodrës. Gjatë përplasjes me armë veç kolonel Zylyftarit u vra edhe Bahri Tafili, ndërsa Admir Tafili u arrestua.