Partia Socialiste hyn me objektiva të qartë në zgjedhjet e 25 prillit, në të cilat kërkon një mandat të tretë për të qeverisur.

Në një konferencë për mediet, para se të publikohej lista Rama tha se objektivi bazë është 78 mandate, ndërsa ai maksimal është 88 mandate.
Për këtë ka zgjedhur që në krye të listave të vendosë emra të rinj. Përjashtim bën Erjon Braçe dhe 4 ministre.

Më pas Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla, në një dalje për mediat nga selia rozë, ka bërë publike emrat e kandidatëve për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit.

Kryeministri, njëherazi kryetar i PS Edi Rama do të jetë në qarkun e Vlorës dhe Durrësit, i rënditur i teti në listë.

I teti në listë edhe sekretari i Përgjithshëm Taulant Balla, i cili vijon të jetë në qarkun e Elbasanit.

Vendi i 10-të për Gramoz Ruçin në Fier dhe vetëm vend i 19-të në listën e Tiranës ish kryeministri dhe ministri për Diasporën Pandeli Majko.

Pak minuta pas prezantimit të listës, PS e dorëzoi zyrtarisht atë në KQZ.

Më herët Dritan Leli refuzoi ofertën e Ramës duke mbajtur detyrën e kryebashkiakut. Të njëjtin veprim bëri dhe Musa Ulqini. Ndersa pas 3 orë diskutimesh drejtuesit e fushatës dolën jo më shumë entuziazem nga selia rozë

Lexo edhe: Rama i qartë për 25 prillin: Objektivi bazë është 78 mandate, maksimal 88 mandate

LISTA E PLOTË E PS:

SHKODËR

1. Edona Bilali
2. Paulin Sterkaj
3. Benet Beci
4. Ilir Beqaj
5. Frrok Gjini
6. Lela Berdica
7. Pal Peraj
8. Kristian shkreli
9. Diana Muriqi
10. Jona Leqejza
11. Alda Mema
12. Kabir Fishta

KUKËS

1. Gerta Duraku
2. Petrit malaj
3. Halim Dauti

LEZHË

1. Lindita Nikolla
2. Eduart Nndreca
3. Shpresa Marrnoi
4. Gentian Malotaj
5. Benard Bbalaj
6. Eueda Molla
7. Erjola Ndoci
8. Gjon Ndoci
9. Lina Guri

DIBËR


1. Lavdim Krrashi
2. Aurora Marra
3. Dionis Ymeri
4. Melaim Damzi
5. Spartak Koltraka
6. Anisa Gjika

DURRËS
1. Milva Konomi
2. Alban Xhelili
3. Jurgis Çyrbja
4. Klodiana Spahiu
5. Ilir Ndraxhi
6. Rrahman Rrahja
7. Lefter Koka
8. Edi Rama
9. Ana Dhamo
10. Artan Bitri
11. Kejda Bejaj Ferra
12. Arkend Balla
13. Denis Deliu
14. Klementina Meçe
15. Erjon Meka

BERAT

1. Hatixhe Konomi
2. Bardhyl Kollçaku
3. Fadil Nasufi
4. Nasip Naco
5. Blendi Klosi
6. Sara Satka
7. Jurgen pushi
8. Klajdi Qama
9. Rabushe Hoxha

FIERI

1. Erion Braçe
2. Petro Koçi
3. Lindita Buxheli
4. Bashkim Fino
5. Baftiar Zeqo
6. Antoneta Dhima
7. Bujar Çela
8. Ismet Beqiraj
9. Tatjana Pirro
10. Gramoz Ruçi
11. Robert Bitri
12. Mirza Petushi
13. Arber Arapi
14. Sokol Krasniqi
15. Esiola Hoxha
16. Erges Krakolli
17. Adela Hysenaj
18. Nimet Musai
1. Mirela Kumbaro Furrxhi
2. Laert Duraj
3. Bledar Çuci
4. Artemis Malo
5. Kosta Garo
6. Kjara Adhami

ELBASAN

1. Evish Kushi
2. Klevis Xhoxhi
3. Bsiaj Ajazi
4. Desantila Tahiraj
5. Sajmir Hasalla
6. Florenc Spaho
7. Luan Duzha
8. Taulant Balla
9. Albana Hana
10. Enver Rroshi
11. Briseida Gjoza
12. Marsida Hyseni
13. Shkelqim Bullari
14. Kristaq Skenderi
15. Endri Pepa

KORÇË
1. Eni Zaka
2. Blerina Gjylameti
3. Ilirian Pendavinji
4. Ilir Topi
5. Olta Xhaçka
6. Niko Peleshi
7. Edlira Bode
8. Bledi Çomo
9. Besa Spaho
10. Dhora Dajko
11. Arian Jaupllari
12. Vasil Sterjovski

TIRANË


1. Luljeta Bozo
2. Najada Como
3. Ervin Bushati
4. Ogerta Manastirliu
5. Arben Ahmetaj
6. Ulsi Manja
7. Etilda Gjonaj
8. Arben PëllumbI
9. Elisa Spiropali
10. Belinda Balluku
11. Toni Gogu
12. Etien Xhafaj
13. Ermonela Felaj
14. Xhemal Qefaliaj
15. Fidel Ylli
16. Klotilda Ferhati
17. Alqi Bllako
18. Eduart Shalsi
19. Pandeli Majko
20. Plarent Ndreca
21. Mimi Kodheli
22. Dallendyshe Bici
23. Fatmir Xhafa
24. Ylli Shehu
25. Alfred Mmuharremi
26. Romina Kuko
27. Edmond Rushi
28. Spartak Braho
29. Klodeta Dibra
30. Ornaldo Rakipi
31. Bora Muzhaqi
32. Eljo Hysko
33. Vaid Shaba
34. Kledina Skendo
35. Halit Valteri
36. Tahir Muhedini

VLORË

1. Pranvera Resulaj
2. Anduel Tahiraj
3. Vullnet Sinaj
4. Anila Denaj
5. Niko Kuri
6. Ilir Metaj
7. Damian Gjiknuri
8. Edi Rama
9. Teuta Rama
10. Ervis Mocka
11. Alket Hyseni
12. Laura Ferhati

GJIROKASTËR

Mirela Kumbaro Furrxhi
Laert Duraj
Bledar Çuci
Artemis Malo
Kosta Garo
Kjara Adhami

Lexo edhe: EMRAT/ Nga Kukësi në Korçë, ja 12 kryesuesit e PS në qarqe