Disa vende të BE-së, përfshirë Austrinë, kanë ndaluar uljen e avionëve britanikë.Shkencëtarët dhe politikanët janë të shqetësuar për një variant të ri të koronavirusit që po përhapet në Anglinë jug-lindore. 

Versioni i ri Covid, siç u bë e njohur në mbrëmje, u gjet gjithashtu në Itali tek një pacient i cili kohët e fundit mbërriti nga Britania e Madhe.

Vendi i tij po përballet me një sfidë të madhe, tha të dielën Sekretari Britanik i Shëndetësisë Matt Hancock. 

Sipas gjetjeve fillestare të studiuesve, varianti i zbuluar është deri në 70 për qind më ngjitës sesa forma e njohur më parë. 

“Është jashtë kontrollit dhe duhet ta rimarrim nën kontroll”, tha Hancock.

Për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit të ri të virusit, një mbyllje e re me shtetrrethim të gjerë ka qenë në fuqi në Londër dhe zona të tjera në Anglinë jug-lindore që nga e diela, përfshirë për Krishtlindjet. 

“Nuk mund të përjashtohet që masat më të rrepta do të duhet të qëndrojnë në fuqi për muaj përpara se vaksinimi të kryhet në të gjithë bordin”, tha Hancock.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është në kontakt me Londrën për përhapjen e variantit të ri të virusit. Autoritetet e MB do të ndajnë rezultatet e analizave dhe studimeve të tyre. 

“Ne do ta mbajmë publikun të informuar sa më shpejt që të mësojmë më shumë për karakteristikat e këtij varianti të virusit dhe efektet e tij.”

Në të njëjtën kohë, OBSH u bëri thirrje shteteve të BE të shtrëngojnë masat e tyre për koronavirusin.

“Në Evropë, ku transmetimi është i lartë dhe i përhapur, vendet duhet të shtojnë kontrollin e tyre dhe masat parandaluese,” tha një zëdhënëse e OBSH-së në Evropë.

Holanda ishte vendi i parë që iu përgjigj raporteve alarmante nga Britania e Madhe. 

Pasagjerët ajrorë nga ishulli nuk lejohen më të hyjnë, njoftoi qeveria holandeze të dielën në mëngjes. 

Instituti për Mjedisin dhe Shëndetin rekomandoi që futja e këtij lloji të virusit të kufizohet sa më shumë që të jetë e mundur duke kufizuar ose kontrolluar lëvizjet e udhëtimit nga Britania. Mbi këtë bazë, kabineti vendosi të pezullojë trafikun ajror. Ndalimi fillimisht do të zbatohet deri në 1 janar.

Gjithashtu dje, Austria vendosi ndalimin e fluturimeve nga Britania e Madhe. 

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar që ky mutacion i rrezikshëm i virusit të na futet”, tha Ministri i Jashtëm Alexander Schallenberg . 

“Ne kemi informuar Mbretërinë e Bashkuar që duhet të marrim këtë masë drastike për të mbrojtur njerëzit tanë. Vende të tjera të BE-së si Holanda, Belgjika dhe Italia kanë ndërmarrë hapa të ngjashëm. Mutacioni tregon rrezikun e madh që paraqet ky virus ”.

Mutacioni i ri i koronavirusit

Raportet e mutacioneve të koronavirusit nuk po shkaktojnë për herë të parë  pasiguri. Tani thuhet se ka mijëra mutacione. Sidoqoftë, jo të gjitha ndryshimet paraqesin një kërcënim të afërt.

Varianti i virusit VUI2020 / 12/01, që ekspertët e quajnë ai ai britanik, thuhet se është deri në 70 për qind më ngjitës sesa forma e njohur më parë.

Deri më tani, sipas informacionit zyrtar, nuk ka pasur asnjë provë që vaksinat kundër këtij mutacioni janë më pak efektive. Një vdekshmëri më e lartë gjithashtu nuk u provua.

Mutacioni u zbulua kur studiuesit hulumtuan arsyen pse shkalla e infeksionit në Anglinë jug-lindore dhe Londrën nuk u ul ndjeshëm në bllokimin e dytë në nëntor. 

Sipas informacionit britanik, 60 për qind e infeksioneve të reja në Londër u shkaktuan nga varianti i ri në dhjetor.