Në emër të atdheut janë bërë të gjitha poshtërsitë ndaj atdheut e kombit dhe qytetarëve të saj

Në emër të atdheut janë bërë të gjitha

Në emër të atdheut janë bërë të gjitha poshtërsitë ndaj atdheut e kombit dhe qytetarëve të saj.

Streha fundit e horrave është patriotizmi në emër të atdheut për të vjedhur, vrarë lirinë qytetare, varfëruar qytetarët e saj, duke shitur atdheun dhe interesat e atdheut për pushtetet e korruptuara dhe kriminale.

At Fishta kollozi ma i naltë i genit shqiptar qysh se prej ilirëve, për këtë lloj soji si keta të takimit të dy Parlamenteve te Shqipërisë dhe Kosovës ne prag të 110 vjetorit te pavarsisë, me fjalimet e tyre pathetike, hipokrite dhe folklorike si festë maskash të karnavalizmit tyre politi duke e përdorur atdheun dhe Shqipërinë e Kosovën si strehë horrash, ku të gjithë e dimë se çfarë i kanë bërë atdheut dhe fakti e tregon këtë në gjendjen e mosfunksinimit te shtetit të së drejtës dhe mos arritjes minimale të jetës Demokratike dhe prosperitetit, ku Shqipëria rreshtohet e fundit në Europë, ku të gjithë duan të largohen nga syte-kembët, këta horra politik të te gjitha regjimeve të historisë sonë të gjitha krahëve të një krahu na shesin patriotizma!!! Vigani Veriut pati shkruar tek Methamorfozis në Gomari i Babatasit:

Ju rrugaça sallahana

vagabonda shakllabana

rriçna t’ndyet, mikrobe të kqi

qi të mjerës moj Shqipni

kthelltë hi i keni në mushkni

pa dhimbë gjakun tuj ia pi,

por der kur, bre batakçi!

Bre coftina, kalbe mbi dhè

der kur ju, tu tallë npër ne,

do t’na qelbi fis e atdhè?

Ah! Bre ju..nuk dij shka u kjoftë,

se tash ma jemi tue u njoftë,

se kush jini e shka jini

se kah shkoni e se kah vini

plang e shpi se kah i kini

e sa pare u ban gjaku:

se për ju, po, duhet laku,

për me u vjerrë o kund m’do i shpat!

Deri dje, pa kmishë mbi shtat,

me ‘i gjysmë setre t’pa astar,

lshuemum krahve kalavar

e me ‘i komçë t’njtitme nën grykë:

pantallonat me “gjyslykë”

kto edhe lidhun me nji spagë:

shtatit rreshke e ba saragë,

t’tanë gordec e berbalec

pa ndo ‘i msim, pa ndonji dije,

me ‘i fillore a nji iptadije,

erz e shpirt qitun nën themër:

turq a sllave a grek me zemër,

falun barkut veç Shqipnisë,

si ajo marrja e t’gjith njerzisë…

tuj u shite ju për gjithë treg,

sod na mbahi “Skandërbeg”,

e ngërdhucë, goditë, limue,

rrue, qethë, pipirique,

tash n'”smoking”, tash në “bon-jour”

ju, qi dje s’kishit as ushkuer

me lidhë brekët me nder me thanë

m’sahan t’huej gjithmonë me ngranë,

rrugën krejt na e keni zanë,

ke na shkoni pash e m’pash,

edhe besa me “gulash”

me “afishe” e me “sultjash”,

me “kjumshtuer” e me “ashurè”,

“kosha gjelash” si kubure,

“tarator”, “pilaf me kos”,

“mish me qepe” e “majdanos”

“shish qebap”, “brizholla viçi”,

“kunguj t’mbushum”, “kuzuici”,

“kabuni”- e “mualebi”.

Barku sod ju rri ju kodër,

kargatisë e bamun lodër:

der sa ata burrat e dheut,

qi për jetë e nderë t’Atdheut

kane ra n’luftë si shqipe t’leta,

kanë shkri gja e shpija t’veta,

kanë tuj dekë rrugave unit,

me iu dhimbë gurit e drunit.

Përse, po, kta matrahulla,

kta shqiptarë, shqiptarë kah ksula,

n’vend qi ju me u vu n’konop,

a se brinjt m’jau zbru me shkop,

a, mos tjetër, me u ngushtue

me xjerrë zhuri kund m’ndo ‘i prrue

për me shtrue ndo ‘i rrugë të shtetit

a me dlirë ndo ‘i skelë detit,

lavjerre buzësh, harru si viça

kqyrin m’ju si t’ishi ogiça,

për me u pri udhës s’qytetnisë

e me i sjellë t’marën Shqipnisë.

Ani kush, pra, me i pri kombit:

ju, do pyka bijtë prej llomit

qi “shqiptarë” vedit i thoni,

jo pse ju Shqipninë e doni,

jo pse ju ndo ‘i send kuptoni

shka asht Atdheu e shka asht Liria,

shka asht Vllaznija a Parasija,

Përparimi e Qytetnia,

por veç pse ende der më sot

nji tyran s’po e gjeni dot,

nën kambë t’cillit ju me u shtrue,

se un ma tash ma jam regjë me jue,

e jau njof shpirtin der m’palc,

pleh i ndytë me u bartun n’shalc

e me u qitë jashta Shqipnije.

EMISIONET