Rritja e padëshiruar e qimeve në fytyrë tek gratë ndodh për shkak të niveleve të larta të androgjeneve në trupin e tyre. Shumë gra dëshirojnë t’i heqin ato dhe mënyrat janë të shumta si elektroliza, heqja me lazer ose depilimi. Por shumë nga këto teknika mund të jenë të shtrenjta dhe të dhumbshme.  Gjithashtu  shpesh herë depilimet shkaktojnë irritime, puçrra me infeksion dhe skuqje të lëkurës. Për këtë arsye ne kemi menduar për ju disa rezeta të cilat do t’ju ndihmojnë të  keni fytyrën e lëmuar që keni dëshiruar gjithmonë të këni.

Me siguri ju në shtëpinë tuaj do të keni të gjithë këto përbërës dhe nuk do të shpenzoni  për lazerat dhe trajtimet e shtrenjta.

Bollgur + mjaltë + lëng limoni

Përbërësit:

1 lugë gjelle bollgur

2 lugë gjelle mjaltë

2 lugë gjelle lëng limoni

Bollguri është i shkëlqyeshëm për shumë probleme të lëkurës siç janë kr uajtja dhe acarimi. Kur përzihet bashkë me mjaltin dhe lëngun e limonit, ndihmon gjithashtu edhe në heqjen e qimeve. Do të duhet të përzieni të gjithë këta përbërës dhe më pas ta fërkoni në zonën që ju dëshironi dhe ta lini atje për 15 minuta. Pas rreth një muaji, do të filloni të shihni rezultatet.

Sheqer + ujë + lëng limoni

Përbërësit:

1 filxhan sheqer

1/4 filxhan lëng limoni

1/4 filxhan ujë

Kjo teknikë e njohur gjerësisht si “sheqerosje”. Kjo teknikë është e njohur për shkak të aftësisë së saj për të ulur rritjen e qimeve, që do të thotë gradualisht do të keni më pak qime sa herë që të përsëritni procesin.  Në fillim zieni përzierjen në një tigan, vendoseni në sobë dhe lëreni të ziejë ngadalë. Sigurohuni që përzierja të mos digjet në tenxhere. Produkti përfundimtar duhet të jetë një ngjyrë e artë. Lereni të ftohet para se ta përdorni. Vendosni më pas masën e përfuar në lëkurën tuaj duke përdorur një lëvizje të lehtë për të hequr qimet nga rrënja e saj. Mund të përdoret në shumë zona të trupit, përfshirë edhe fytyrën. Ky proces rekomandohet të përsëritet çdo 4 deri në 6 javë.

Vezë + sheqer + miell misri

Përbërësit:

1 vezë

1 lugë sheqer

½ lugë miell misri

Nëse i përzieni këta përbërës në një tas, do të jeni në gjendje të krijoni një maskë efektive për heqjen e qimeve. Të bardhat e vezëve janë shumë të rëndësishme pasi ato do të përmirësojnë tonin e lëkurës tuaj dhe do të bëjnë lëkurën tuaj më të hollë që më pas procesi i depilimit do të jetë më i lehtë.

Çaj me mente

Përbërësit:

1 gotë ujë

1 lugë çaji mente të thatë

4 ose 5 gjethe të freskëta të mentes (opsionale)

Çaji i mentes është provuar të jetë efektiv si një element antiandrogjenik  dhe kjo do të thotë se mund të ndihmojë plotësisht për të hequr çdo qime të padëshiruar të fytyrës. Pini atë dy herë në ditë dhe do të jeni në gjendje të ekuilibroni hormonet tuaja dhe të zvogëloni rritjen e qimeve.

Elb + lëng gëlqereje + qumësht

Përbërësit:

3 lugë pluhur elbi

2 lugë lëng gëlqereje

3 lugë qumësht

Ndërsa lëngu i gëlqeres do të shtrëngojë poret e lëkurës tuaj, elbi do të shtresojë lëkurën dhe do të pastrojë qimet e padëshiruara të fytyrës, duke e bërë rritjen e tyre  më të ngadaltë dhe gjithashtu duke zbutur lëkurën.

Portokalli dhe limoni

Përbërësit:

Lëvore portokalli të thatë

Lëvore limoni e thatë

Sapo të merrni një pastë të trashë me këto 2 fruta, do të jeni në gjendje të zbardhni qimet.  Lëkura e portokallit ka veti që hidratojnë lëkurën, duke ndihmuar atë  të shkëlqejë.  Madje mund të menaxhojë aknet dhe plagët. Limoni do të ndihmojë në  zbardhjen dhe lehtësimin e qimeve të mbetura.

Shafran i Indisë + miell gram + kripë + qumësht

Përbërësit:

2 lugë pluhur shafran i Indisë

½ filxhan miell gram

½ filxhan qumësht të ftohtë

1 lugë gjelle kripë

Njerëzit në Indi kanë përdorur shafranin e Indisë për një kohë të gjatë për të hequr qimet e tepërta. Ky përbërës ka veti antiseptike dhe antibakteriale , që do të thotë se mund të mbrojë lëkurën tuaj gjatë procesit të heqjes. Kur shtoni kripë, qumësht dhe miell gram (i cili ka disa veti eksfolionuese ) në përzierje, mund t’i ktheni të gjitha në një pastë të lëmuar dhe ta aplikoni në zonën që ju dëshironi.  Fërkojeni butësisht për 5 minuta, prisni të thahet dhe pas 10 minutash mund ta shpëlani. Përsëriteni çdo javë.

Papaja e papërpunuar + shafran i Indisë + miell gram + aloe vera

Përbërësit:

2 lugë gjelle pastë papaja të papërpunuar

2 lugë xhel aloe vera

1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë

2 lugë miell gram

Aloe vera mund t’ju ​​mbrojë nga dëmtimi i rrezatimit UV  dhe xheli i saj ka veti hidratuese dhe anti-plakje që mund t’ju ​​ndihmojnë në procesin e heqjes së qimeve. Kur përzierni xhelin e kësaj bime me të gjithë këta përbërës të tjerë do të keni  masën e përsosur për fytyrën tuaj. Vendoseni dhe lëreni aty për 20 minuta para se ta lani. Përdoreni atë 3 deri në 4 herë në javë.