Për dashamirët e lëngjeve të fermentuara, uthulla e mollës (ACV) është padyshim ajo që na bie në mendje kur dikush përmend lëng molle.

Për dallim nga lëngu i mollës, uthulla e mollës është lëng i fermentuar i bërë nga mollë të grimcuara. Komponenti i tij ushqyes është i ngjashëm me lëngun e mollës pasi përmban edhe pektinë, vitamina B: B1, B2, B5, B6 dhe Vitaminë C. Është gjithashtu i pasur me minerale thelbësore duke përfshirë fosfor, natrium, kalium, hekur , kalcium, dhe magnez. Acidet citric dhe përbërësit e acidit acetik të uthullit të mollës rritin vlerën e tij medicinale.

Cilat janë përfitimet e pirjes së uthullit të mollës para shtratit?

Si të gjitha produktet natyrore, uthulla e mollës ka shumë përdorime dhe përfitime nëse konsumohet para gjumit.

1. Humbje e peshës

Uthulla e mollës përmban një nxitës të fuqishëm të ngopjes të quajtur pektin. Ajo stimulon qendrën e ngopjes në tru duke ju bërë të ndjeheni të kënaqur. Ky efekt i uljes së oreksit mund t’ju ndihmojë të rregulloni numrin e kalorive që konsumoni. Uthulla e mollës është gjithashtu një frenues i fuqishëm i akumulimit të yndyrës në bark.

Nëse ndiheni të uritur para gjumit, përdorni uthull molle, në vend që të hani ushqim.

Kur merret pa ndërprerje, ndryshimi i peshës para dhe pas do të jetë i madh dhe do merrni rezultatet për të cilat po shpresonit.

2. Lehtësoni dispepsin

Gjumi është një komponent thelbësor i një jete të shëndetshme. Sidoqoftë, komplikime të caktuara shëndetësore të dispepsi mund ta kthejnë gjumin tuaj në një përvojë të tmerrshme.

Një lugë çaji uthur molle dhe një lugë mjalti të përzier në një filxhan me ujë të ngrohtë para shtratit është e dobishme. Ky kombinim shëron në mënyrë terapeutike pagjumësinë, eliminon gazin në stomak, të vjellat, si dhe aciditetin.

3. Trajtoni dhimbjet e fytit

Uthulla e mollës përmban acid acetik dhe acid citrik që krijon një mjedis me pH të ulët.

Një lugë çaji uthull molle përpara shtratit  ndihmon në menaxhimin e dhimbjes së fytit.

4. Lehtësoni një hundë të bllokuar

Vitaminat B1, B2 dhe C e shoqëruar me kalium dhe magnez në uthullën e mollës lehtësojnë në mënyrë efektive një hundë të mbushur duke rralluar mukozën në hundë.

Një lugë çaji me uthull molle para se të flini do ju ndihmojë në lehtësimin e hundëve të bllokuara.

5. Zhduk frymën e keqe

Uthulla e mollës është terapeutikisht e dobishme për shkak të vetisë së saj antibakteriale. Në këtë drejtim, ndihmon në zvogëlimin e numrit të baktereve të pranishëm në gojën tuaj.

Këto baktere janë shkaku kryesor i frymës së keqe pasi ato metabolizojnë vazhdimisht lëndët ushqyese dhe largojnë mbeturinat brenda zgavrës me gojë.

6. Ul nivelin e sheqerit në gjak

Një rol i rëndësishëm i uthullës së mollës është aftësia për të rritur ndjeshmërinë e receptorëve të insulinës.

Insulina është antidoti për sheqerin e lartë në gjak, një gjendje e quajtur mjekësisht si hiperglicemia. Duke rregulluar ndjeshmërinë e receptorëve të insulinës, ajo lehtëson uljen e shpejtë të niveleve të sheqerit në gjak.