Ndahen çmimet e regjisë, Chloe Zhao dhe “Nomadland” vlerësohen me “Nderimin më të lartë”

Ndahen çmimet e regjisë, Chloe Zhao dhe “Nomadland”

Regjisorja Chloé Zhao mori vlerësimin më të lartë të mbrëmjes në ceremoninë virtuale të ndarjes së çmimeve “Directors Guild of America”, për filmin “Nomadland”.

Ajo u bë gruaja e parë me ngjyrë që fiton këtë çmim, duke çimentuar kineasten si një nga më favorite në garën e Oskareve.

Në një fjalim të shkurtër, Zhao foli për kolegët e saj të nominuar, duke i falënderuar ata "për mësimet që I kanë dhenë".

Të nominuarit e tjerë ishin Lee Isaac Chung i “Minari”, Emerald Fennell i “Gruas së Re Premtuese”, David Fincher i “Mank “dhe Aaron Sorkin i “Gjykimit të Chicago 7”

DGA për herë të parë nominoi dy gra, Zhao dhe Fennell, në kategorinë e saj të regjisë.

 Zhao është gjithashtu gruaja e parë me ngjyra e nominuar në kategorinë e regjisorit të filmit me metrazh të gjatë.

Për më tepër, dy gra - Radha Blank dhe Regina King - u nominuan në këtë kategori për herë të parë.

Presidenti i DGA Thomas Schlamme hapi veprimtarinë duke pranuar kushtet e pazakonta të sezonit të çmimeve pandemike.

"Tregimi mbizotëroi", tha Schlamme, duke folur nga brenda teatrit në Bulevardin Sunset.

"Ne e kapërcyem detyrën e frikshme për ta kthyer industrinë tonë në aktivitet."

Triumfuesit e tjerë të mbrëmjes ishin Lesli Linka Glatter dhe Susanna Fogel  në kategoritë seri dramatike dhe komike.

Çmimet DGA shihen si pararendës të Akademisë së Filmit në kategorinë e regjisurës.

Pesëmbëdhjetë nga 17 fituesit e fundit të çmimit të lartë të DGA kanë fituar Oskar më pas.

EMISIONET