“Babi, po shkoj në shkollë.” Këto ishin fjalët e fundit që Victory i tha babait të tij, Tamangoua Boniface, ndërsa mori çantën dhe u nis drejt shkollës së tij më 24 tetor.

Dhe kjo ishte gjithashtu hera e fundit që Boniface, pastori i Ministrisë Botërore të Restaurimit në Kumba, një qytet në Rajonin Jugperëndimor të Kamerunit, do të shihte djalin e tij 11-vjeçar.

Victory ishte një nga shtatë fëmijët që u vranë kur sulmues të panjohur, të armatosur me armë dhe thika hynë në Akademinë Dygjuhëshe Ndërkombëtare Nënë Franciska.

Sulmi i rëndë la gjithashtu dhjetëra nxënës të plagosur, duke tronditurKamerunin.

Reagime të ashpra pati brenda dhe jashtë vendit, përfshirë agjensitë e Kombeve të Bashkuara, grupet ndërkombëtare të të drejtave dhe organizatat lokale të shoqërisë civile.

Ende akush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, i cili ndodhi në një pjesë të Kamerunit, ku grupet e armatosura separatiste kanë luftuar forcat qeveritare për gati katër vjet.

Një natë para sulmit në shkollë, Victory kishte qëndruar zgjuar deri në mesnatë duke studiuar dhe marrë shënime në një libër ushtrimesh, sipas babait të tij.

Pas lutjeve të mëngjesit të familjes, Victory pastroi shtëpinë dhe u përgatit për shkollën. Nëna e tij, e cila po rimëkëmbet nga një operacion, premtoi të bënte drekë para se të kthehej në shtëpi deri në orën 14:00.

Por jo shumë kohë pasi ai u largua, një fëmijë erdhi duke vrapuar drejt shtëpisë së familjes, me klithje që nuk pushonin.

“Kur fëmija që vajtonte arriti në shtëpinë tonë, ra për tokë dhe thirri Pastor! Pastor! Ata e kanë vrarë Victory. Victory ka vdekur, ”tha Boniface, 48 vjeç.

“Fëmija tha se disa burra të armatosur erdhën në shkollë me motor, hynë në klasa dhe vranë disa fëmijë.”

“Kur arrita atje [shkollë], pashë djalin tim të shtrirë pa jetë në dysheme së bashku me dy fëmijë të tjerë,” tha pastori.

“Plaga e thellë në anën e majtë rreth brinjëve tregoi se ai ishte goditur me thikë.”

Ai mori frymë thellë dhe pushoi përsëri.

“Victory”, vazhdoi babai i tij, “ishte ndër tre viktimat e para të sulmit që vdiqën.”

Për prindërit që humbën fëmijët e tyre në sulm, dhimbja është e gjallë.

Njulefac Kingsley, i cili humbi vajzën e tij 11-vjeçare, Jennifer Anangim, nuk gjente ngushëllim.

Baba i katër fëmijëve (Jennifer ishte fëmija i tij i dytë), arkitekti 45-vjeçar tha se ai shkoi në fermën e tij pasi vajza e tij u nis për në shkollë, për të marrë më pas një telefonatë nga një mik që e informoi atë për sulmin.

“Unë nxitova për në shkollën e Jennifer dhe gjeta vajzën time të shtrirë pa jetë në një ” pishinë gjaku” me kokën  e fryrë”, tha Kingsley, duke marrë frymë.

Pasoi një periudhë e shkurtër heshtjeje. Kur ai filloi të fliste përsëri në telefon, ra pa ndjenja për gati katër orë pas incidentit.

“Duhet të mblidhja copa të kokës së vajzës sime”, tha Kingsley.

 “Është shumë e vështirë për mua dhe gruan time dhe Jenn.”