Gjatë një fjalimi virtual në një forum bashkëpunimi i quajtur “Procesi i Berlinit” Kancelarja gjermane, Angela Merkel  ka thënë sot se shpreson që negociatat për pranimin e Shqipërsië në BE përpara përfundimit të presidencës gjermane të Këshillit në dhjetor.

Shpresoj se do të jetë ende e mundur që ne të organizojmë konferencën e pranimit nën presidencën tonë. Ju duhet të thoni po, bini dakord! Kjo është shumë e rëndësishme”-u shpreh ajo.

“Një nga objektivat e presidencës sonë të BE  është të çojmë përpara procesin e zgjerimit dhe ne synojmë ta bëjmë këtë në ditët dhe javët e ardhshme”- tha nga ana e tij kreu i diplomacisë gjermane, Heiko Maas.

Forumi i sotëm në Sofje miratoi gjithashtu një deklaratë që krijon një treg të përbashkët për Ballkanin Perëndimor bazuar në standardet e BE-së.

Lexo dhe: Bye bye, Angela! Kancelarja me porosi për Zaev e Borisov: Mos harroni, duhet të bini dakord