Një avion i vogël që mbante pothuajse gjysmë ton kokainë u rrëzua në Meksikën qendrore pas një ndjekje ajrore me shpejtësi të lartë me autoritetet.

Si pasojë e rrëzimit dy persona në bord vdiqën, tha të mërkurën ministria e mbrojtjes vendase.

Helikopterët ushtarakë meksikanë kapën aeroplanin në hapësirën ajrore meksikane dhe e ndoqën atë për qindra milje derisa i mbaroi karburantit dhe u rrëzua në Botija, Queretaro të hënën.

Aeroplani ishte i ngarkuar me rreth 400 kilogramë kokainë.

Në muajt e fundit një numër avionësh biznesi janë rrëzuar ose janë braktisur në Amerikën Qendrore dhe Meksikën Jugore në një ndikim të dukshëm në kontrabandën ajrore.

Rrëzimi i së hënës erdhi më pak se dy javë pasi një avion biznesi i raportuar i vjedhur në Meksikë u rrëzua në një xhungël të Guatemalës pranë një vendi të fshehur, duke lënë dy persona të vdekur pranë një sasie të drogës dhe armëve në bord.

Avioni kishte bërë një udhëtim misterioz në Venezuelë.