Edhe pse Italia nuk i konkretizoi të gjitha shanset që kishin, trajneri Roberto Mancini është i kënaqur me paraqitjen kundër Holandës në Amsterdam, ku fituan 1-0. 

“Ne vuajtëm pak në fund, ishim gjithashtu të lodhur, por mund të kishim shënuar edhe një gol. Unë jam i kënaqur me mentalitetin dhe Performanca, në Amsterdam. Djemtë ishin fantastikë. Me modulin 4-3-3 po shkojmë mirë. Ju nuk mund të fitoni 11 ndeshje radhazi pa një mentalitet të caktuar dhe një sistem loje, nëse gjithmonë fitoni do të thotë që keni diçka ”, tha trajneri italian pas ndeshjes, duke vazhduar. 

“I gjithë ekipi luajti mirë, përndryshe ju nuk do të dominoni Holandën në shtëpi. Ekipi luajti futboll të përsosur, me pak sforcime ne fundit. Por ata luajtën topa të gjatë dhe kishin vetëm një mundësi në 90’ minuta, me një pritje nga Donaruma. Luajtem si kundër Bosnjës, por kundër një ekipi që terhiqet pas bëhet më e vështirë. Ne vazhduam në atë linjë dhe nuk e lamë Holandën të luante. Ndoshta ne kemi bërë diçka shumë të gabuar “, shtoi Mancini.

Pas më shumë se një viti Chiellini u kthye përsëri në fushë dhe shfaqi cilësitë që e karakterizojnë:

 “Ai ka përvojë, cilësi. Ai ende mund të mësoj shumë mbrojtës në të gjithë botën. Është e rëndësishme për ne ta kemi atë në fushë, sepse ai është një luftëtar. Unë jam i lumtur që ai është kthyer dhe që ai arriti të luante pa probleme”, deklaroi Mancini, që më pas u ndal edhe tek Locatelli.

“Unë e thirra atë sepse mendoj se është i mirë dhe mund të përmirësohet. Ai ka shumë cilësi. Sa i përket Zaniolo shpresoj që të mos jetë asgjë serioze, por kam dyshime”.