Anija turke eksploruese “Oruk Reis” vijon kërkimet për të eksploruar naftë dhe gaz në Mesdheun Lindor ndërsa tensioni mes Turqisë e Greqisë vijon e rritet.

Harta detare (Shikoni me poshte) tregon posaqërisht vendin se ku ndodhej ajo në orën 79:00 të paradites së të premtes 11 shtator.

– 62 milje në jug të Kastelorizo
80 mijë në jug lindje të Karpathos

75 milje në jug të Rhodes

130 mijë në lindje të Sitia

Lexo me shume: Erdogan i përgjigjet ashpër Med 7: Doni të na hani por jemi shumë shumë të mëdhenj, s’do keni sukses!

Mosmarrëveshjet e reja midis dy vendeve historikisht rivale, morën shkas nga zbulimi i gazit natyror në atë pjesë të detit për të cilën të dyja palët kanë pretendime

Pak dite me pare Turqia nisi një stërvitje detare dy-javore në ujërat e diskutueshme të Mesdheut Lindor, duke rritur tensionet, në një kohë kur Greqia ka tashmë një prani të madhe detare në zonë.