Sperma e salmonit, trendi i ri që po përfshin botën e bukurisë! Ekspertët tregojnë përfitimet

Sperma e salmonit, trendi i ri që po përfshin botën e

Sperma e salmonit është përfshirë në industrinë e bukurisë dhe anti-plakjes.

Pas kremit zhul i kërmillit, sperma e salmonit është një mënyrë e re premtuese për të vonuar plakjen. Ekspertët e bukurisë dhe kërkime të ndryshme pohojnë se sperma e salmonit ka përfitime të shumta duke përfshirë veprime rigjeneruese dhe anti-inflamatore.

Pse është një trend popullor i kujdesit të lëkurës?

Një arsye pse sperma e  salmonit është bërë kaq e popullarizuar, është se ka qenë një element kryesor në Kore për shumë vite. “Koreanët duket se kanë gjithmonë produktet më të mira dhe më efektive të kujdesit të lëkurës”, tha Dr. Kenneth Beer, një dermatolog kozmetik në West Palm Beach, Florida.

Sperma e salmonit është përbërësi i radhës i domosdoshëm i bukurisë koreane, me injeksionin Rejuran Healer që ofrohet në vendet aziatike që nga viti 2014, duke përdorur një përbërës të quajtur PN (polinukleotid).

ADN-ja e mbledhur nga sperma e salmonit, e renditur zakonisht në etiketat e përbërësve si ADN e natriumit, HP DNA ose PDRN, mund të jetë sekreti për të mbajtur lëkurën të duket e re dhe të freskët dhe përdoret gjerësisht në botën e kujdesit luksoz të lëkurës në mbarë botën.

Trajtimi i fytyrës zakonisht bëhet në banjat mjekësore, me qëllim të prodhimit të më shumë kolagjenit dhe përmirësimit të pigmentimit dhe inflamacionit.

“Arsyeja pse u bë e njohur gjerësisht është se Jennifer Aniston e solli atë si trend”, shprehet Dr Beer.

Cilat janë përfitimet e spermës së salmonit?

Sipas ekspertëve, ADN-ja e nxjerrë nga sperma e salmonit ka veti të fuqishme rigjeneruese, të cilat nuk funksionojnë në sipërfaqe, por zhyten thellë në lëkurë për të punuar nga brenda, duke inkurajuar qarkullimin e qelizave që, nga ana tjetër, ndihmon në shtrëngimin e lëkurës dhe duke ruajtur elasticitetin e tij. Gjithashtu sipas ekspertëve, ADN-ja e natriumit ndihmon në parandalimin e rrudhave dhe plakjes së lëkurës duke na mbrojtur nga rrezet UV.

ADN-ja rigjeneron qelizat e lëkurës dhe ndihmon në trajtimin e shenjave të akneve, ngushtimin e poreve të lëkurës, ndriçimin e ngjyrës së lëkurës dhe barazimin e strukturës, sipas Jivaka Beauty, një kompani koreane e kirurgjisë dhe estetikës.

“Një studim, i bërë në vitin 2017, tregoi se sperma e salmonit ndihmoi në riparimin e dëmtimit qelizor, përshpejtoi shërimin e plagëve dhe reduktoi inflamacionin. Studime të tjera kanë treguar se proteinat që gjenden në spermën e salmonit ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes”, tha Beer.

Në fakt, në vitin 2017, studiuesit zhvilluan një shtresë të hollë, transparente të ADN-së së spermës së salmonit dhe panë se lëkura ishte e mbrojtur nga rrezatimi i dëmshëm UV.

Një studim i vitit 2010 i botuar në International Journal of Cosmetic Science zbuloi se ADN-ja në spermë ka përmbajtje më të lartë uji, elasticitet të rritur, nivele më të forta kolagjeni dhe rritje të prodhimit të acidit hialuronik.

Një studim i vitit 2016 në minj zbuloi se ADN-ja e spermës së salmonit, rriti rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe ishte e dobishme në shërimin e plagëve.

“Disa studime kanë treguar fuqinë e tij shëruese dhe ndonjëherë përdoret për të nxitur shërimin. Është përdorur jo vetëm për të shëruar lëkurën, por edhe për të shëruar mëlçitë e dëmtuara”, përfundoi Beer.

EMISIONET