Pse keni makthe? Disa arsye dhe këshilla

Pse keni makthe? Disa arsye dhe këshilla

A keni pasur ndonjëherë një makth të gjatë dhe nuk e dini se çfarë e shkaktoi atë? Nëse po, ju e dini se sa frustruese është. Nata duhet të jetë një kohë për t'u për të nesërmen, dhe kjo është e vështirë kur frika dhe ankthet ju shqetësojnë.

Disa faktorë mjaft të zakonshëm , mund të shkaktojnë makthe. Por ka edhe këshilla që mund t'ju ndihmojnë të zvogëloni shanset për një makth.

Alkooli, droga ‘rekreative’, medikamente dhe suplemente

Alkooli fillimisht mund t'ju ndihmojë të bini në gjumë të thellë, pasi niveli i alkoolit në gjak ulet, por më pas ndodh e kundërta pasi do zgjoheshin herë pas here.

Ilaqet kundër depresionit dhe opioidet gjithashtu mund të rrisin incidencën e ëndrrave të këqija. Melatonin, një suplement që mund t'ju ndihmojë të bini në gjumë, mund të shkaktojë ëndrra të këqija. 

Zgjidhja: Mund të pini një gotë verë në mbrëmje, nëse është  e shëndetshme për ju. Thjesht pijeni të paktën katër orë para gjumit.

Zgjidhja e problemeve me medikamente dhe suplemente mund të jetë pak më e vështirë, kështu që ekspertët rekomandojnë që të diskutoni problemet e gjumit me mjekun tuaj.

Hani para gjumit

Një vakt para gjumit mund t'ju lëndojë. Kjo ndodh sepse trupi juaj do të punojë shumë për të tretur ushqimin dhe për të dërguar sinjale në trurin tuaj për të qenë më aktiv, gjë që mund të shkaktojë makthe.

Pavarësisht se çfarë hamë, sa më afër të jetë vakti deri në kohën e gjumit, aq më shumë trupi ynë do të punojë për tretjen ndërsa pushojmë.

Ngrënia në orët para gjumit është një zakon që me siguri do të shkaktojë çrregullime të gjumit dhe mund të shkaktojë makthe.

Zgjidhja: Hani vaktin tuaj të fundit dy deri në tre orë para gjumit. Ekspertët rekomandojnë ushqime të pasura me proteina si mishi i pulës, gjelit të detit, arrat dhe farat. Çajrat, veçanërisht çaji i kamomilit dhe çaji jeshil, rekomandohen gjithashtu për të reduktuar stresin.

Ankthi dhe stresi

Ankthi dhe stresi i shkaktuar nga situata traumatike ose shqetësuese mund të shkaktojnë makthe sepse nënndërgjegjja juaj do t'i kthejë mendimet e tmerrshme në një histori të tmerrshme ose të pakëndshme.

Zgjidhja: Është e rëndësishme t'i siguroni vetes gjumë të mjaftueshëm sepse mungesa e gjumit mund të çojë në stres dhe makthe. Është logjike që nëse vuani nga ankthet, nuk duhet të interesoheni për libra, filma apo lojëra të frikshme para se të shkoni në shtrat, sepse ato mund të shkaktojnë një reagim të trupit tuaj. Ushtrimi, meditimi, mbajtja e një ditari dhe kërkimi i këshillave të ekspertëve mund t'ju ndihmojnë të ndiheni më të relaksuar emocionalisht gjatë natës.

Duke fjetur në shpinë

Nëse flini me shpinë, kushtojini vëmendje: Studimet kanë treguar se ata që flenë në shpinë kanë më shumë gjasa të kenë makthe. Fjetja në shpinë mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje. 

Zgjidhja: Gjumi në anën e djathtë është pozicioni më i mirë. Ju mund të ndryshoni pa vetëdije pozat në të cilat flini gjatë natës dhe kjo është në rregull.

EMISIONET