Pastiçierja gatuan "Tortën e Paqes" për takimin Biden-Putin

Pastiçierja gatuan "Tortën e Paqes" për takimin

Një pastiçiere zviceriane  krijoi të ashtuquajturën "Torta e Paqes", me rastin e takimit të presidentëve Biden dhe Putin në Gjenevë, i cili u mbajt dje në mesditë.

Sipas medieve zviceriane pastiçierja është frymëzuar nga traditat gastronomike të Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

Prodhuar në një krem ​​blu janë fjalët "Tortë Paqe" pranë flamujve dhe simbole  të dy vendeve.

Gjysma e tortës është me mjaltë, sipas traditës ruse dhe gjysma me krem pastiçerie të kuq, sipas traditës amerikane.

"Ju mund ta mendoni atë si një copë tortë ose tortë paqej", tha Olga Johnson , pronare e Christie's Bakery në Gjenevë.

Ajo thotë se shumë njerëz e kanë porositur tortën e paqes.

Johnson, prindërit e të cilit janë rusë dhe burri i saj është amerikan, tha se ajo shpreson që torta do t'i bëjë njerëzit të buzëqeshin dhe të ndihen të relaksuar.

"Ne të gjithë shpresojmë se do të jetë një samit paqësor dhe rezultati do të jetë shumë i mirë dhe pozitiv, shpresojmë për këtë, mendoj se Gjeneva dhe e gjithë bota e duan atë," tha ajo para takimit Biden-Putin.

EMISIONET