Nominimet e "Oscars 2023" - "Everything" kryeson garën e çmimeve të këtij viti

Nominimet  e "Oscars 2023" - "Everything" kryeson garën

Sot u shpallën nominimet për Oscar 2023 dhe si çdo vit ka shumë surpriza. Filmi “Everything Everywhere All at Once” mbledh më shumë nominime, duke pretenduar 11 çmime, i ndjekur nga filmat “The Banshees of Inisherin” dhe “All Quiet” me nga 9 nominime secili.

Çmimet e 95-ta të Akademisë do të mbahet në Teatrin Dolby në Los Angeles, Kaliforni më 12 mars 2023.

Në filmin “It’s All About Evelyn”, një grua kinezo-amerikane e rraskapitur jo vetëm që nuk mund të shkojë mirë me babanë, burrin dhe vajzën e saj, por nuk mund të paguajë as taksat e saj. Kur asaj i jepet aftësia për të kërcyer në universe të tjera, asgjë nuk e ka përgatitur atë për atë që e pret.

Filmi gjerman “Jo më i ri se Fronti Perëndimor” i regjisorit Eduard Berger bazohet në bestsellerin me famë botërore me të njëjtin emër nga Erich Maria Remarque dhe tregon historinë tronditëse të një ushtari të ri gjerman në Frontin Perëndimor të Luftës së Parë Botërore. Pali dhe shokët e tij përjetojnë se si euforia fillestare e luftës kthehet në dëshpërim dhe frikë ndërsa luftojnë për jetën e tyre dhe për njëri-tjetrin në llogore.

Tek Martin McDonough’s The Spirits of Inniserin, dy miq të vjetër e gjejnë veten në një ngërç kur njëri përfundon papritur miqësinë e tyre, me pasoja shqetësuese për të dy.

Për çmimin e aktorit më të mirë do të garojnë Austin Balter, Colin Farrell, Brendan Fraser dhe Bill Nighy, ndërsa në kategorinë për aktoren më të mirë do të konkurrojnë Cate Blanchett, Ana de Armas, Andrea Riseborough, Michelle Williams dhe Michelle Yeoh.

Megjithatë, nuk janë të paktë ata që thonë se çmimi do të shkojë këtë vit për Brendan Fraser për interpretimin e tij të shkëlqyer në filmin “The Whale”. Në film, Fraser luan një burrë 270 kilogramësh, të izoluar nga shoqëria, i cili punon nga distanca si mësues i anglishtes dhe tregon përpjekjet e tij për t’u rilidhur me vajzën e tij adoleshente, të cilën e kishte braktisur vite më parë.

Fjalimi i aktorit në Critics Choice pak ditë më parë ishte një nga më emocionueset, ku 53-vjeçari nuk mundi të mbante lotët. Më në detaje ai tha: “Ky film ka të bëjë me dashurinë, bëhet fjalë për shpengimin. Jam shumë me fat që kam punuar me kaq shumë kontribues të mrekullueshëm. Duke mbetur i emocionuar, ai më pas tha: “Mu deshën 32 vjet për të arritur këtu” dhe falënderoi shkrimtarin dhe regjisorin e filmit. “Isha në shkretëtirë dhe ndoshta duhej të kisha lënë një gjurmë thërrimesh, por ti më gjete dhe si të gjithë regjisorët më të mirë më tregove se ku të shkoja për të qenë aty ku doja të isha”, i tha ai Darren Aronofsky-t.

Më në fund, ai tha i përlotur: Nëse jeni si Charlie që unë luaj në këtë film, në çfarëdo mënyre, duke luftuar me obezitetin ose duke u ndjerë sikur ishte në një det të zi, dua që ju të dini se mund të qëndroni në këmbët tuaja dhe ec në dritë, gjëra të mira do të ndodhin. Faleminderit”.

EMISIONET