“Na deklasuan si familje dhe më ndaluan të shkollohesha” Xhelal Mziu rrëfen momentin më të vështirë të jetës

“Na deklasuan si familje dhe më ndaluan të shkollohesha”

Deputeti demokrat Xhelal Mziu ishte i ftuar special në D-Night në një intervistë ekskluzive për të folur mbi jetën e tij personale dhe vështirësitë e kaluara. Ai ndau me teleshikuesit momentin e tij më të vështirë të jetës dhe arsyen pse sistemi asokohe ia ndaloi rreptësisht shkollimin e tij.

Dajana: Xhelal si ka qenë fëmijëria jote?

Xhelal Mziu: Unë jam i lindur në Reç të Dibrës aty ku kam mbaruar edhe shkollën e mesme dhe pavarësisht se unë kam patur një mesatare 9.8 të atyre katër viteve që ishte në atë kohë, më kushtoi shkuarjen në shkollë të lartë 4 vite me vonesë dhe kjo për shkak se unë isha nip Kulaku, pra babai i nënës time ishte kulak, madje edhe motra e babait tim ishte e martuar tek një person që përsëri ishte i padëshiruar për sistemin dhe madje disponoj edhe atë dosjen ku janë të argumentuara se përse nuk duhej të shkoja në shkollë të lartë.

U desh që në vitet 1987-1988 të vazhdoja shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe pastaj në vitin 1989 filloi njëfarë liberalizimi dhe vazhdova shkollën e lartë në fakultetin e ekonomisë në Universitetin Bujqësor të Tiranës duke u sistemuar edhe me banim dhe veprimtarinë time këtu në Tiranë.

D-Night një program nga Dajana Shabani live në Rtv Ora nga e hëna në të enjte 23:00-00:00

Për më shumë klikoni në linkun më poshtë:

EMISIONET