Moda indiane në Paris/ Prezantimi i parë i stilistit të famshëm të Bollivudit, Gaurav Gupta

Stilisti i Bollivudit, Gaurav Gupta, i bashkohet modës së lartë në Paris. I njohur si stilisti i yjeve, Gupta ka prezantuar koleksionin e tij në javën e modës së lartë.

Moda indiane në Paris/ Prezantimi i parë i stilistit të 
Gati 20 vjet pas krijimit të markës së tij me të njëjtin emër, stilisti indian Gaurav Gupta bëri prezantimin e tij të shumëpritur, në Javën e Modës së Lartë në Paris. Njohja e Gupta-s nga eventi prestigjioz sinjalizon statusin në rritje ndërkombëtar të një stilisti që ka qenë prej kohësh i dashur nga klientela e tij në Bollywood. Vitin e kaluar profili i stilistit u ngrit me krijimet e tij skulpturore të veshura nga yjet botërore, si  Cardi B, Lizzo dhe Kylie Minogue.

Në çmimet “Oscars” të vitit të kaluar, reperja Megan Thee Stallion veshi një fustan blu, të dizajnuar me porosi nga Gupta, që shfaqte një tren dramatik që rridhte jashtë si valë delikate.

Mbulimi mediatik që gjeneroi "ishte kaq i bukur", tha ai në ekspozitën e tij të përkohshme pranë Champs-Élysées në Paris në fillim të kësaj jave.

“Ajo na shtyu dhe na dha besimin se ishim gati si një markë indiane e modës për t'u bërë globale,” shtoi stilisti.

Pas diplomimit në Kolegjin e Artit dhe Dizajnit Qendror Saint Martins të Londrës, Gupta themeloi etiketën e tij në 2005. Vëllai i tij Saurabh iu bashkua që herët dhe së bashku ata rritën biznesin.

"Të jesh një markë shumë e drejtuar nga koncepti në një treg shumë tradicional nuk ishte gjëja më e lehtë. Me kalimin e viteve, kam gjetur një ekuilibër se si të bëj koncepte të veshjes," tha Gupta.

Duke bashkuar atë që e quan "teknika indigjene të ndërtimit dhe zbukurimit", etiketa e përshkruan veten si "indiane” në thelbin e saj. Një nga artikujt më të njohur të Gupta-s është fustani sari modern.

Java e modës së lartë, është një spektakël dy herë në vit në të cilin moda më ekskluzive, veshjet e bëra me dorë dhe të shitura me çmime të shtrenjta , dërgohen në pasarela para audiencës së mbushur me yje.

EMISIONET