Michael Douglas promovon serialin me figurën ikonike të historisë amerikane

Michael Douglas promovon serialin me figurën ikonike të historisë

Michael Douglas luan si Benjamin Franklin në mini-serialin e ri të Apple TV, Franklin.

Aktori hollivudian këtë javë ndodhet në Nju Jork për të promovuar serialin dhe ka bërë një postim në profilin e tij në Instagram.

Në një foto që ka postuar, ai mban në duar një kartëmonedhë njëqind dollarësh, me fytyrën në mes, ashtu si figura e Franklinit.

“A e njihni këtë djalë? Unë po promovoj linjën time të re #Franklin në NYC këtë javë! Sigurohuni që ta shihni”, ka shkruar ai në postimin e tij.

Douglas portretizon figurën ikonë në historinë amerikane dhe fokusohet në tetë vitet që kaloi në Francë dhe historinë e bixhozit më të madh të karrierës së tij.

“Në dhjetor 1776 ai ishte tashmë i famshëm për eksperimentet e tij elektrike”, thuhet në përmbledhjen zyrtare. Por pasioni dhe forca e tij testohen kur ai nis një mision sekret në Francë. Në moshën 70-vjeçare, pa asnjë trajnim diplomatik, Franklin arriti, falë karizmës dhe zgjuarsisë së tij, të kapërcejë spiunët britanikë, informatorët francezë dhe të planifikojë aleancën franko-amerikane të vitit 1778.

 
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

A post shared by Michael Douglas (@michaelkirkdouglas)

Seriali me tetë episode bazohet në librin e vitit 2005 Një Improvizim i Madh: Franklin, Franca dhe Lindja e Amerikës nga fituesja e çmimit Pulitzer Stacey Schiff, shkruar nga Kirk Ellis dhe Howard Corder.

Të gjitha episodet janë drejtuar nga fitues i çmimeve Tim Van Patten, ndërsa Michael Douglas është një nga producentët ekzekutiv.
Atij i bashkohet Noah Jupp që luan djalin e tij, si dhe Marc Duret, Ludivine Sagnier, Thibault de Montalembert dhe Daniel Mays.

EMISIONET