Shfaqja e modës e Schiaparelli, frymëzuar nga "Ferri" i Dantes risjell epshin, krenarinë dhe koprracinë

Shfaqja e modës e Schiaparelli, frymëzuar nga "Ferri" i

Të hënën, Kylie Jenner vodhi shfaqjen në pistën e modës së Schiaparelli-t në Paris kur mbërriti me një fustan të zi bust prej kadifeje, të stolisur me kokën e një luani në madhësi reale,  nga koleksioni i modës pranverë-verë 2023 i labelit.

Koka e luanit që dukej shumë realiste mbulonte tërë busitin e Jenner. 

Pak çaste pasi u ul në vendin e saj, pamja surreale e luanit të Jenner u pa përsëri në pistë së bashku me një seri ansamblesh të tjera kafshërore.

Sipas shënimeve të emisionit, koleksioni u frymëzua nga "Inferno" e Dantes dhe nëntë rrathët e ferrit - një metaforë për dyshimin dhe mundimin krijues që përjetojnë të gjithë artistët, shkroi drejtori kreativ Daniel Roseberry.

Duke tërhequr fjalë për fjalë nga tre bishat që shfaqen në poezinë e shekullit të 14-të, Rozeberry ri-imagjinoi leopardin, luanin dhe ujkun në koleksion; "duke përfaqësuar respektivisht epshin, krenarinë dhe koprracinë."

Naomi Campbell prezantoi një pallto leshi artificiale të zezë, me një kokë ujku në supin e majtë, ndërsa modelja kanadeze Shalom Harlow kishte veshur një fustan leopardi bore pa rripa me një kokë maceje.

Doja Cat mahniti shikuesit të hënën me një pamje dramatike nga koka te këmbët e stolisur me bojë të kuqe trupi dhe 30,000 kristale Swarovski.

Shfaqja e modës e Schiaparelli, frymëzuar nga "Ferri" i

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Schiaparelli (@schiaparelli)

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Schiaparelli (@schiaparelli)

EMISIONET