Këshilluesja e seksit në industrinë e filmave

Këshilluesja e seksit në industrinë e filmave

Aktorja e Hollivudit Sharon Stone kohët e fundit ka thënë se është mashtruar për të hequr të brendshmet gjatë skenës famëkeqe në filmin "Themelor Instinkt".

Ajo tregon se i është kërkuar të hiqte të brendshmet gjatë xhirimeve sepse ngjyra e bardhë reflektonte dritë dhe dukej keq në ekran.
Por siç zbuloi ajo ,dhe pjesa tjetër e botës , më vonë, ata mund të shihnin shumë seç duhej. 

Drejtori Paul Verhoeven e mohoi pretendimin e saj. Ai tha se ajo ishte plotësisht e vetëdijshme për atë që po ndodhte, dhe madje e akuzoi atë për përgënjeshtrim.
Por Stone këmbëngul se ajo ndihej e shkelur nga ajo që ndodhi.

 

A mund të shmangej kjo histori jo e mirë? "Lehtësisht", thotë Aastha Khanna, koordinatorja e parë dhe e vetme e çertifikuar e intimitetit në Indi.
"Nëse do të isha atje, do t'i kisha dhënë asaj të brendshme me ngjyrë lëkure".
Në muajt e fundit, erërat e ndryshimit kanë arritur edhe Indinë. Khanna, koordinatorja 26 vjeçare, thotë se puna e saj mund të krahasohet me një drejtor aksioni dhe një koreograf kërcimi, por për skena intime.

Këshilluesja e seksit në industrinë e filmave

"Ashtu si një drejtor aksioni siguron siguri gjatë marifeteve, puna e një koordinatori intimiteti është të sigurojë siguri për skenat që përfshijnë seks të simuluar, lakuriqësi dhe dhunë seksuale", thotë ajo për BBC.

"Detyra ime është të siguroj që aktorët të mos shfrytëzohen seksualisht, kështu që asnjë interpretues mos të thotë pesë vite më vonë se ata kishin një përvojë të keqe."

Khanna diskuton me aktorët për pëlqimet dhe kufijtë e tyre.
26 vjeçarja përveç këshillave që jep disponon mjete si, shirita ngjitës për trupin, jastëk, i cili vendoset midis aktorëve për të siguruar që organet gjenitale të mos preken gjatë seksit të simuluar.

Mandakini Kakar, producent i një filmi të shkurtër fitues të çmimit Oskar mbi menstruacionet, i cili po kërkon ndihmën e Khanna për projektin e ardhshëm që është "tërësisht i bazuar në intimitet", thotë se kinemaja kryesore në Indi ka shmangur tradicionalisht seksin dhe lakuriqësinë, madje puthjet kanë qenë tabu, duke thënë se nuk duan të bëjnë një film jo familjar.

Me rregullore të rrepta qeveritare, filmat Bollywood gjetën mënyra krijuese për të treguar seksin dhe intimitetin duke treguar dy lule ose zogj duke u puthur, një tenxhere me qumësht që zien për të përfaqësuar pasionin dhe çarçafë të çrregullt për të nënkuptuar seksin.

Anjali Sivaraman, një modele e kthyer në aktore e cila kohët e fundit filloi xhirimet për një serial në Netflix, thotë se prania e Khanna në set ishte jashtëzakonisht ngushëlluese për të. "Isha e kënaqur që dikush ishte atje për të më ndihmuar", thotë ajo.

"Duhej të bëja një skenë seksi të cilën nuk e kisha bërë kurrë më parë, me një aktor që sapo kisha takuar. Unë duhej të shfaqesha me sytjena sportive dhe të brendshme, kështu që ndihesha pothuajse lakuriq. Isha shumë nervoze. Nuk ishte e lehtë për mua të flisja me drejtorin, veçanërisht pasi ishte burrë. Por Aastha e bëri shumë më të lehtë për mua. Ajo e çoi shqetësimin tim tek drejtori dhe puthja u hoq. Gjatë skenës seksuale, ajo vendosi një jastëk mes nesh në mënyrë që organet tona gjenitale të mos preken. Ishte pak e çuditshme, por u gëzova që ishte atje" thotë ajo.

Khanna zbulon se nuk është gjithmonë e mirëpritur në xhirime.
Arsyeja themelore është sepse punësimi i saj do të thotë një kosto shtesë.
"Një regjisor më tha një herë. Unë i njoh aktorët e mi, ata janë të gjithë miqtë e mi, unë kam folur me ta dhe kam marrë leje nga familjet e tyre, vetëm për të më pushuar nga puna.
Ashtu si keni nevojë për një regjisor marifetesh kur keni një thikë në xhirime, ju keni nevojë për mua nëse keni intimitet në skenarin tuaj" thotë koordinatorja e intimitetit.

EMISIONET