Gjashtë ushqimet e stinës që ndihmojnë mushkëritë

Gjashtë ushqimet e stinës që ndihmojnë mushkëritë

Në një intervistë për ESPN Brasil, Pep Guardiola zbuloi se qëllimi i tij është të drejtojë një ekip, çfarëdo qoftë ai, në një Kupë Bote apo edhe në një Europian:

Përfshirja e këtyre ushqimeve në dietën tuaj mund të ofrojë përfitime të ndryshme për shëndetin e mushkërive, por është gjithashtu e rëndësishme të kujdeseni për faktorë të tjerë të shëndetit, siç janë ushtrimet e rregullta, shmangia e duhanit dhe kontrolli i ndotjes së ajrit në ambientet tuaja të jetesës.

1. Uji
Uji është jetik për të gjitha funksionet e trupit, përfshirë edhe shëndetin e mushkërive. Hidratimi i mjaftueshëm ndihmon në ruajtjen e përbërjes të pështymës, që lehtëson transportimin e mukusit dhe mbrojtjen nga infeksionet respiratore.

2. Shega
Shegat janë të pasura me antioksidantë, veçanërisht vitamina C, e cila ka një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Kjo mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit në traktin respirator.

3. Mollët
Mollët janë burim i mirë i antioksidantëve, përfshirë vitaminën C dhe flavonoide, të cilat kanë treguar të kenë efekte pozitive në shëndetin e mushkërive. Studime të ndryshme kanë sugjeruar se konsumi i rregullt i mollëve mund të lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve respiratore.

4. Portokallët

Portokallët janë të pasur me vitaminë C dhe përbërës të tjerë esencialë si beta-karoteni, i cili konvertohet në vitaminë A në trup. Këto lëndë ushqyese mbështesin sistemin imunitar dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër infeksioneve respiratore.

5. Xhenxhefili
Xhenxhefili është njohur për vetitë e tij antinflamatore dhe antibakteriale. Ai mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të sëmundjeve të traktit të sipërm respirator, përfshirë kollën dhe inflamacionin.

6. Hudhra
Hudhra përmban allicin, një komponent që ka treguar veti antibakteriale dhe antivirale. Konsumi i hudhrës mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar dhe në mbrojtjen kundër sëmundjeve respiratore.

EMISIONET