FOTO/ Kapin vlerën deri në 20 milion dollarë, njihuni me këpucët më të shtrenjta në botë!

FOTO/ Kapin vlerën deri në 20 milion dollarë, njihuni me

Këpucët nuk janë më thjesht një domosdoshmëri; janë bërë simbol i statusit dhe i pasurisë.

Disa nga këpucët më të shtrenjta në botë kanë mbi to gurë të çmuar për të tërhequr klientët e pasur, por të tjerat janë të shtrenjta për arsye të tjera përveç materialeve luksoze.

Dizajnerët justifikojnë çmimet e larta të këpucëve të shtrenjta duke përfshirë elementë të tillë si gurë të çmuar të rrallë dhe mjeshtëri të jashtëzakonshme.

Një këpucë e shkëlqyer mund të bëjë një përshtypje të madhe dhe e duhura mund të përmirësojë në pamje çdokënd që e vesh.

Shekuj më parë, këpucët ishin ekskluzivisht për të mbrojtur këmbët nga terreni i ashpër; më pas ato u përmirësuan dhe u konsideruan simbole të modës. Tani, roli i këpucëve ka evoluar, dhe madje konsiderohen gjerësisht si një tregues i mirë i personalitetit të një personi.

Për pjesën më të madhe të historisë së këpucëve, këpucët ishin thjesht një domosdoshmëri për njerëzit. Tani ato janë kthyer në sende, duke zbuluar shpesh statusin financiar dhe pasurinë.

Markat dhe dizajnerët janë në një luftë të vazhdueshme për të joshur klientët e tyre duke zhvilluar dizajne inovative dhe duke shitur këpucët e tyre me çmime jashtëzakonisht të larta.

Këto janë këpucët më të shtrenjta në botë sot! Shihni se si dizajnerët dhe markat justifikojnë çmimet e tyre marramendëse:

Ruby Slippers “The Wizard of Oz” nga Harry Winston – 3 milionë dollarë

FOTO/ Kapin vlerën deri në 20 milion dollarë, njihuni me

Kishte kaq shumë dramë rreth Slippers Ruby të veshur nga personazhi ikonë Dorothy Gale (të luajtur nga aktorja legjendare Judy Garland) në filmin e dashur klasik të fantazisë muzikore “The Wizard of Oz”.

Edhe pse nuk dihet se sa këpucë Ruby janë bërë për prodhimin e filmit, sot ekzistojnë katër palë origjinale.

Këpucët e Muntadhar Al Zaidi – 10 milionë dollarë

FOTO/ Kapin vlerën deri në 20 milion dollarë, njihuni me

Në një incident legjendar, gazetari i zemëruar irakian Muntadhar Al Zaidi hodhi një këpucë ndaj ish-presidentit George W. Bush.

Në ditën tashmë historike të 14 dhjetorit 2008, në Pallatin e Kryeministrit, kryeministri irakian Nouri Al Maliki dhe ish-Presidenti Xhorxh W. Bush po merreshin në pyetje nga gazetarët gjatë një konference rutinë të përbashkët shtypi.

Megjithatë, gazetari Muntadhar Al Zaidi nuk ishte i disponueshëm për të bërë një pyetje.

Në atë që tani njihet si “Incidenti i këpucëve të Xhorxh Bushit”, Al Zaidi i hodhi të dyja këpucët Bushit: Bush u shmang dhe arriti t’i shpëtojë të dy këpucëve fluturuese.

Nuri Al Maliki u përpoq të kapte këpucën e dytë që iu hodh Bushit, por Presidenti i 43-të i Shteteve të Bashkuara ishte shumë i shpejtë, duke iu shmangur. Më vonë, kryeministri irakian dhe disa gazetarë i kërkuan falje presidentit Bush për incidentin. Nga ana tjetër, shumë njerëz në mbarë botën e miratuan këtë protestë dhe e konsiderojnë Muntadhar Al Zaidin si një hero që i thotë të vërtetën pushtetit.

Një biznesmen saudit ofroi 10 milionë dollarë për këpucët. Një prodhues turk, Ramazan Baydan, besohet të ketë bërë këpucët e veshura nga gazetari Al Zaidi, kompania më pas mori 300,000 porosi për këpucë në vetëm një javë. Këpucët historike, por të zakonshme të Al Zaidi (pa gurë të çmuar) u vlerësuan me një vlerë marramendëse prej 10 milionë dollarësh.

Stiletat me taka të larta me diamant Debbie Wingham – 15.1 milionë dollarë

FOTO/ Kapin vlerën deri në 20 milion dollarë, njihuni me

Disa stilistë janë të angazhuar në krijimin e artikujve më të shtrenjtë për të tërhequr tregjet e pasura në botë. Dizajnerja britanike Debbie Wingham është një figurë e shquar mes tyre, e cilësuar si “mbretëresha e këpucëve më të shtrenjta në botë”.

Në vitin 2017, Wingham tregoi mjeshtërinë e saj, duke shfaqur takat stiletto ultraluksoze, të mbushura me gurë të çmuar. Takat e larta të Debbie Wingham ishin këpucët më të shtrenjta në botë në atë kohë, duke kushtuar 15.1 milionë dollarë për një familje të pasur Dubai.

Këpucë diamanti Passion (Passion Jeëelers x Jada Dubai) – 17 milionë dollarë

FOTO/ Kapin vlerën deri në 20 milion dollarë, njihuni me

Markat me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe Passion Jeëelers dhe Jada Dubai janë bashkuar për të prodhuar këpucët më të shtrenjta në botë. Në vitin 2018, këto dy marka prezantuan një paraqitje të shkurtër të këpucëve me diamant Passion në hotelin ikonik Burj Al Dubai. Kishte gjithsej 236 diamante në këtë palë, duke përfshirë një diamant D të përsosur 15 karat pranë gishtërinjve. Jada Dubai dhe Passion Jeëelers punuan me përpikëri për nëntë muaj për të krijuar këtë kryevepër këpucësh.

EMISIONET