Fituesja e Grammy-t 9 herë, Lady Gaga falimentoi dhe kishte 3 milionë dollarë borxh

Fituesja  e Grammy-t 9 herë, Lady Gaga falimentoi dhe kishte 3 milionë

Lady Gaga fitoi tre Grammy në vitin 2019, dy për “Shallow” dhe një për “Joanne”, të dyja këngë nga puna e saj në projektin muzikor “A Star Is Born”. Këngëtarja dhe aktorja 32-vjeçare, emri i vërtetë i së cilës është Stefani Germanotta, fitoi gjithashtu një Oscar për këngën më të mirë origjinale dhe u nominua për aktoren më të mirë, në Academy Awards 2019. Nominimi i saj i parë për Oscar erdhi në vitin 2016 për këngën më të mirë origjinale në “The Hunting Ground”.

Gaga së pari bëri bujë në industrinë e muzikës me albumin e saj debutues të vitit 2008 “The Fame”. Që atëherë, vendasja nga Nju Jorku ka fituar nëntë Grammy , ka bërë pesë turne koncertesh dhe ka performuar në Super Bowl. Dhe, pasi ka shitur më shumë se 11 milionë albume , ajo ka ndërtuar një pasuri të konsiderueshme.

“Unë në fakt falimentova pas zgjatjes së parë të The Monster Ball,” tha ajo për Financial Times , duke iu referuar turneut të saj të dytë të koncerteve mbarëbotërore, i cili u zhvillua nga 2009 deri në 2011. “Dhe ishte qesharake sepse nuk e dija!"

“Dhe mbaj mend që i telefonova të gjithëve dhe u thashë, ’Pse të gjithë thonë se nuk kam para? Kjo është qesharake, unë kam pesë single nr. 1′. Dhe ata thanë, ‘Epo, ju keni 3 milion dollarë borxh’."

Por, siç tha ajo për FT, ndjekja e një karriere si yll i popit nuk ka qenë kurrë për paratë: “E bukura për mua e të qenit artiste është se ëndrra nuk do të vdesë kurrë, sepse nuk jam e fiksuar pas gjërave materiale.

Shkurtimisht, ajo tha, ”është sinqerisht e vërtetë që paratë nuk kanë vlerë për mua.”

Gaga-s nuk e ka problem të shpenzojë për gjërat e rëndësishme, megjithatë – dhe kjo përfshin koncertet e saj, ajo tha: “Të vetmet gjëra të mëdha që kam blerë janë valvula e zemrës së babait tim dhe një Rolls-Royce për prindërit e mi, për përvjetorin e tyre. ... Përveç kësaj, unë vendosa gjithçka në shfaqje.”

EMISIONET