Presidenti i Francës Emanuel Macron, i cili një ditë më parë doli pozitiv për Covid-19, siguroi sot se ndihet “mirë” dhe se vazhdon të merret me “çështjet aktuale” të shtetit, por me një “ritëm më të ngadaltë”.

Në një video tre minutëshe të filmuar me celularin e tij, të cilën më pas e postoi në Tëitter, Presidenti francez tha se ai ka të njëjtat simptoma si dje, domethënë lodhje, dhimbje koke dhe kollë të thatë. 

Ai gjithashtu premton se do të informohet çdo ditë për gjendjen e tij shëndetësore.

“Rrini vërtet vigjilentë,” tha Macron, i cili ka lënë Pallatin Elysee që dje dhe është karantinuar në rezidencën zyrtare presidenciale “La Lanterne” në Versajë.

“Jam shumë i kujdesshëm. Mbaj distancën, mbaj maskë, përdor dezinfektues rregullisht. “Sidoqoftë, unë u infektova nga virusi, ndoshta, pa dyshim, në një kohë pakujdesie,” tha ai, duke iu referuar një darke të organizuar nga disa zyrtarë të mërkurën që ka shkaktuar një trazim në Francë.

Në video, Macron kujton se vetëm të enjten e kaluar, 18,000 raste të reja u regjistruan, përfshirë rastin e tij.

“Kjo tregon që virusi mund të infektojë vërtet të gjithë, sepse unë jam shumë i mbrojtur,” tha ai.

Presidenti francez tha se që nga dje, pallati presidencial ka qenë në kontakt me të gjitha kontaktet që ai ka pasur gjatë 48 orëve të mëparshme, në mënyrë që të gjithë këta njerëz të ekzaminohen ose të futen në karantinë.

 “Unë pashë shumë zyrtarë politikë, anëtarë të qeverisë, udhëheqës të huaj, gjithashtu anëtarë të forcave të sigurisë ose të afërm dhe anëtarë të familjes time,” shpjegoi ai.

Në shumicën e takimeve të tij këtë javë, Macron mbajti distancën dhe mbante një maskë, por nganjëherë masat dukej se ishin harruar, si në rastin kur ai shtrëngoi duart me Sekretarin e Përgjithshëm të OECD-së, Angel Gurría, të hënën.