Kuvendi i Shqipërisë ka konstituar me 95 vota komisionin e posaçëm parlamentar për të shqyrtuar kandidaturat e për organet e KQZ-së së re.

PS ja kanë besuar këtë detyrë Damian Gjiknurit, Alket Hysenit dhe Adnor Shametit, ndërsa 3 grupet e opozitës parlamentare do të përfaqësohen nga Myslim Murrizi dhe Edmond Stojkut. Ndërsa PD dhe LSI kanë mandatuar si të dërguar të posaçëm në këtë komision Oerd Bylykbashin.

Te premten afati i fundit
Të premten në orën 16:00 përfundon edhe afati për të aplikuar në një nga postet e KQZ. 33 emra kanë dorëzuar dosjen e tyre për të gararuar për kryekomisioner, nënkomisioner, Rregullatorin dhe KAS-in.
Ish-prokurori Theodhori Sollaku, anëtari ende në detyrë i KQZ-së Bledar Skëndëri, ish-ministrja e Financave të PD Helga Vukaj, ish-krytarja e KQZ-së Lefteri Lleshi dhe ish-anëtari i këtij institucioni Hysen Osmani kanë shprehur interesin e tyre për KQZ-në e re e cila duhet të jetë gati deri me 18 tetor.

Përveç komisionit për ngritjen e KQZ-së, në parlament ministrja e shtetit Elisa Spiropali kishte edhe një kërkesë për përfaqësuesin e saj në Këshillin politik, i cili do të mbledhet nesër në orën 10:30.

Por deputetët e opozitës në parlament, pavarësisht se janë të përfshirë në të gjitha komisionet parlamentare dhe ekstraparlamentare, sërish kanë ende pakënaqësi.

PS ka vendosur që brenda 30 shtatori ndryshimet kushteteuse të implementohen në KOD zgjedhor, me apo pa dakordësinë e PD në Këhsillin politik.

KANDIDATËT PËR KQZ-në

 1. Theodhori Sollaku
 2. Bledar Skënderi
 3. Lefteri Lleshi
 4. Hysen Osmanaj 
 5. Lealba Pelingu
 6. Ledio Braho
 7. Helga Vukaj
 8. Dritan Caka
 9. Odeta Berberi
 10. Arenc Cela 
 11. Irsa Ruci
 12. Agim Paskali
 13. Halil Hyseni
 14. Anjeza Dajzmaili
 15. Spiro Maliqi
 16. Naim Mecalla
 17. Redinela Beqiraj
 18. Durim Grabova
 19. Farie Osmani
 20. Arben Xhiku
 21. Përparim Shullazi
 22. Eldrina Karafili
 23. Haki Mustafa
 24. Arben Isaraj
 25. Odeta Seferaj
 26.  Lindita Tako
 27. Kamerion Salillari
 28. Ardian Myslimaj
 29. Besnik Maho
 30. Eldrina Karafili
 31. Artan Kodheli
 32. Sali Shehu
 33. Leonard Gremshi