Në 24 orët e fundit në vend janë raportuar 673 raste të reja dhe 7 humbje jete për shkak të Covid-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë kryer 3927 testime, ndërkohë që mosha e viktimave ka qenë nga 21 deri në 77 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 436 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 36,971 që nga fillimi i epidemisë.

Në katër spitalet COVID në vend, po trajtohen 260 pacientë, 29 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (08 Janar 2021)

Raste të reja ditore         673

Të shëruar në 24 orë      436

Të shtruar në spitale      260

Humbje jete në 24 orë   7

Testime ditore               3,927

Testime totale            284,308

Raste pozitive              62,378

Raste të shëruara         36,971

Raste Aktive                24,177

Humbje jete                 1230

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   14000

Fier                        1747

Shkodër               1326

Durrës                  1258

Lezhë    980

Vlorë     921

Korçë                    911

Elbasan                 865

Berat     782

Dibër     532

Gjirokastër 452

Kukës    403