Ylli i "La Dolce Vita" shuhet në moshën 92-vjeçare/ Magjepsi publikun për dekada

Ylli i "La Dolce Vita" shuhet në moshën 92-vjeçare/

Aktorja e njohur franceze Anouk Hame është ndarë nga jeta në moshën 92-vjeçare. Anouk Eme konsiderohet si një nga aktoret më të rëndësishme të skenës franceze dhe ndërkombëtare. Bukuria, talenti dhe sharmi i saj i pakrahasueshëm magjepsën audiencën për dekada, duke i dhënë asaj një vend në historinë e filmit.

E lindur në Paris më 27 prill 1932, ajo filloi aktrimin në moshën 14-vjeçare dhe mori pjesë në më shumë se 70 filma, duke lënë gjurmë në botën artistike.

Annook Eme arriti të bëhej e njohur ndërkombëtarisht përmes bashkëpunimeve të saj me regjisorë të rëndësishëm dhe u vlerësua për aftësinë e saj për të mishëruar personazhe komplekse.

Ylli i "La Dolce Vita" shuhet në moshën 92-vjeçare/

Ajo u bë e famshme për interpretimin e saj në La Dolce Vita të Federico Fellini-t në vitin 1960, si dhe në filmin ikonik të Claude Lelouch Un Homme et une Femme (Një burrë dhe një grua) në 1966, për të cilin fitoi Golden Globe dhe u nominua për një Oscar.

Në një intervistë me Guardian në vitin 2007, Emme zbuloi sekretin e saj të aktrimit: “Fellini më mësoi se Gjëja më e rëndësishme është të dëgjosh, vetëm dëgjo çfarë thonë personazhet e tjerë. Dhe mos e merrni veten shumë seriozisht.”

Aktorja u nderua me shumë çmime, si çmimi Golden Globe dhe BAFTA Award. Në vitin 2002, ajo u nderua me Ariun e Artë të Nderit në Festivalin e Filmit në Berlin për arritjen e saj të jetës.

Ylli i "La Dolce Vita" shuhet në moshën 92-vjeçare/

Anouk Emek ishte martuar 4 herë, njëra prej të cilave me regjisorin dhe skenaristin grek Nikos Papatakis, i cili vdiq në vitin 2010. Çifti u martua në vitin 1951 dhe u divorcua në vitin 1954. Nga martesa e tyre ato patën një vajzë, Manuela Papatakis.

EMISIONET