Pse u quajtën statujat “Oscar”? 6 fakte të panjohura për trofeun e Akademisë së Filmit

Teksa priten çmimet e Akademisë së Filmit, zbulohen disa detaje të panjohura për statujat e famshme të arit, si e kanë marrë emrin dhe një historik të shkurtër për rrugëtimin e tyre.

Pse u quajtën statujat “Oscar”? 6 fakte të panjohura

Teksa më 12 mars pritet që të mbahet edicioni i 95-të i Çmimeve të Akademisë së Filmit, zbulohen disa detaje të panjohura më parë për statujat e famshme të arit. Askush nuk e di se si e kanë marrë emrin çmimet.

Zyrtarisht ato quhen "Academy Award of Merit" ose  “Çmimet e meritës” por sipas thashethemeve, kur bibliotekarja e Akademisë, Margaret Herrick, pa për herë të parë statujën ajo tha se dukej si xhaxhai i saj Oscar; emri mbeti dhe Akademia e miratoi atë në 1939.

Statujat nuk janë në të vërtetë ari i pastër. Ato janë prej bronzi dhe më pas janë veshur me ar 24 karatësh dhe për të bërë 50 prej tyre duhen rreth tre muaj.

Një Oskar teknikisht vlen vetëm 10 dollarë. Në vitin 2015, Akademia u përpoq të parandalonte shitjen e një statuje Oskar që ndërroi pronar për 79,2 dollarë, duke pretenduar se kishte shkelur një rregull, të vendosur në 1951, që fituesit e Oskarit dhe trashëgimtarët e tyre nuk mund të shesin statuja pa ia ofruar më parë organizatës për 10 dollarë.

Një gjykatës i Los Anxhelosit e la në fuqi vendimin.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore pati një mungesë metali, kështu për tre vjet statujat u bënë me suva.

Përpara ndarjes së çmimeve të Akademisë në vitin 2000, 55 statuja u vodhën gjatë rrugës për në ceremoni, 52 u gjetën nëntë ditë më vonë, por fituesit nuk u prekën pasi një statuja të reja u nxorrën me shpejtësi.

Çdo statujë Oscar është pak më pak se 35 cm e gjatë dhe peshon pothuajse 4 kg dhe është projektuar në maskën e një kalorësi që qëndron në një bobinë filmi me pesë fole që përfaqësojnë pesë degët origjinale të Akademisë që jep çmimet - aktorë, regjisorë, producentë, teknikë dhe shkrimtarë.

EMISIONET