Jerry Lee Lewis, ylli i Rock n'roll dhe këngëtari i Great Balls of Fire vdes në moshën 87-vjeçare

Jerry Lee Lewis, ylli i Rock n'roll dhe këngëtari i Great Balls

Ylli i rock n' roll Jerry Lee Lewis, i njohur më së miri për hitin e vitit 1957 Great Balls of Fire, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.

Lewis vdiq në shtëpinë e tij në Memphis, Tennessee, konfirmoi përfaqësuesi i tij Zach Farnum.

Jerry Lee Lewis ishte një këngëtar, kompozitor dhe pianist amerikan.  Ai  është përshkruar si " njeriu i parë i egër i rock n' roll -it dhe një nga pianistët më me ndikim të shekullit të 20-të". Një pionier i muzikës rock and roll dhe rockabilly , Lewis bëri regjistrimet e tij të para në 1956 në Sun Records në Memphis. 

"Crazy Arms " shiti 300,000 kopje në Jug, por ishte hiti i tij i vitit 1957 " Whole Lotta Shakin' Goin' On " që e bëri Lewis famë në mbarë botën. 

Ai e ndoqi këtë me hitet kryesore "Great Balls of Fire", dhe "High School Confidential".

Megjithatë, karriera e tij rock and roll u lëkund pas martesës së tij me Myra Gale Brown , kushërirën e tij 13-vjeçare.

Popullariteti i tij u ul shpejt pas skandalit dhe me pak përjashtime të tilla si një kopertinë e " What'd I Say " të Ray Charles , ai nuk pati shumë sukses në listë në fillim të viteve 1960. Performancat e tij live në këtë kohë ishin gjithnjë e më të egra dhe energjike.  Sukseset e Lewis vazhduan gjatë dekadave dhe ai përqafoi të kaluarën e tij rock and roll me këngë të shumta.

EMISIONET